“Siyasal islam organizasyonu cumhuriyeti dönüştürme projesi”

“Siyasal islam organizasyonu cumhuriyeti dönüştürme projesi”

Araştırmacı gazeteci ve yazar Murat Ağırel'in yeni kitabı "Sarmal" Kırmızı Kedi Yayınevinden çıktı. Ağırel, "Sarmal"ı CRI Türk Türkiye'de Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

Murat Ağırel, "Sarmal"a Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduktan sonra tekke ve zaviyeleri neden kapattığını anlatarak başladığını belirterek Atatürk'ün şu sözünü hatırlattı:

"İyi biliniz ki; Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz!"

Laikliğin önemini sık sık vurgulayan Ağırel, yeni kitabında Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimine olan kadar süreçte Türkiye'nin neler yaşadığını ve "siyasal islam" olarak adlandırdığı organizasyonun aslında bir "Cumhuriyeti dönüştürme" projesi olduğunu anlattığını ifade etti.

"BUGÜNÜN KADROLARI YARININ KARANLIK TÜRKİYESİNİ İNŞA EDİYOR"

"Siyasal islam" organizasyonun, önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD) desteğiyle ardından da Suudi Arabistan sermayesiyle nasıl büyüdüğünü ve bugünkü "FETÖ"yü oluşturduğunu kaleme aldığını dile getiren Ağırel, eğitim sistemine kadar yapılan birçok değişikliğin aslında bu organizasyonun planının bir parçası olduğunun altını çizdi.

Ağırel, emperyalizmin hem Türkiye'yi hem de Orta Doğu'yu şekillendirmeye çalışmakta olduğunu ve bunu "din" olgusunu işleyerek yaptığına dikkat çekerek "Bunun için de en kullanışlı araç olan 'siyasal islam'ı ve dinci siyasetçileri kullanıyorlar." dedi.

Bugünü daha iyi anlamak için geçmişi çok iyi bilmek gerektiğini bildiren Ağırel, "Çünkü bugünkü din, siyaset, ticaret ve vakıf dörtlüsü bir anda ortaya çıkmadı." değerlendirmesini paylaştı.

Ağırel, "Bugünün kadroları geçmişin öğrencileriydi. Şimdi ise bugünün kadroları yarının karanlık Türkiye'sini inşa ediyor." ifadelerini kullanarak "Sarmal"da vakıfların ve cemaatlerin yurtlarında yetiştirilen gençlerin "din" olgusuyla nasıl şekillendirildiğini de anlattığını sözlerine ekledi.

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu

Video Link: https://www.youtube.com/embed//P4RBnSsUzn4