Şengül Boybaş, “Atiye”yi ve “Dünyanın Uyanışı”nı anlattı

Şengül Boybaş, “Atiye”yi ve “Dünyanın Uyanışı”nı anlattı

Netflix'in Türkiye'de yaptığı ikinci orijinal dizisi "Atiye"nin esinlenildiği kitap olan "Dünyanın Uyanışı"nın yazarı Şengül Boybaş, CRI Türk Türkiye'de Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da "Atiye"yi ve "Dünyanın Uyanışı"nı anlattı.

"Dünyanın Uyanışı"nı yazma sürecinden bahseden Boybaş, Göbeklitepe'ye gittiğinde hissettiklerinin ve oradaki enerjinin kendisine "yazmalısın" dedirttiğini ifade etti. Göbeklitepe'nin kayıp bir medeniyet ve üzeri örtülmüş bir inanç merkezi olduğunu dile getiren Boybaş, Göbeklitepe'nin hepimize bir mesaj verdiğini, bu kadar yıl sonra ortaya çıkmasının nedeninin sorgulanmasını gerektiğini sözlerine ekledi.

Boybaş, şöyle devam etti:

"Göbeklitepe'nin en eski anıtı oyularak yapılmış astronomik işaretler ve taşların üzerindeki yazılar. Bize geçmişte yaşanmış ve tekrar yaşanma ihtimali olan hadiseler hakkında ışık tutuyor. Göbeklitepe'nin 1000 yıl faaliyetinden sonra devasa bir toprak ile kapatılması hayli düşündürücü. Neden yapıldı ve üzeri neden örtüldü? Bazen sorguluyorum, 'O topraklar doğanın istediği gibi örtülü mü kalmalıydı?' diye. Buradaki sırlar açığa çıkmalı mı? bunu düşünmek gerekir. Ama insanlık buna hazır değil diye düşünüyorum."

"MANEVİYATTAN UZAKLAŞIYORUZ"

Boybaş, "Dünyanın Uyanışı"nda vermek istediği mesajları da aktardı. İnsanın kendini tanımasının önemini vurgulayan Boybaş, başkalarını sevmeden önce insanın kendisini sevmesi gerektiğini söyledi. Günlük hayatımızdaki koşuşturmanın bizi maneviyattan uzaklaştırdığının da altını çizen Boybaş, "Tüm diller, tüm kutsal kitaplar insanlığa yapılan çağrıları duymak gerekiyor." dedi.

Dünyanın şu anda bir kaos içinde olduğunu savaş söylemlerinin, ekonomik krizlerin, protestoların insanlara korku duygusunu aşıladığını belirten Boybaş, umudun önemine dikkat çekti. Boybaş, "Gelecek hepimizin, korkuya yer yok. Umut etmekten asla vazgeçmeyelim." ifadesini kullandı.  

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu

Video Link: https://www.youtube.com/embed//1lTWzfzPdTY