Sağlıklı bir ekonomi için sağlıklı toplum şartı

Sağlıklı bir ekonomi için sağlıklı toplum şartı

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Covid-19 pandemisi ile küresel ekonomide meydana gelen durgunluktan çıkmak isteyen ülkeler yapısal reformlar ile eski ivmelerini yakalamaya çalışıyor. Salgınla mücadelede başarılı bir sınav veren ve hızlı bir ekonomik toparlanma sürecine giren Çin Halk Cumhuriyeti'nde 2021 yılında nasıl bir yol alınacağı ise merak konusu.

Tsinghua Üniversitesi Ekonomik Uygulama ve Düşünce Kuruluşu tarafından kısa süre önce yayımlanan bir raporda, Çin'in dördüncü çeyrekte yüzde 5,5 büyüme kaydetmesinin çok zor olmayacağının altı çiziliyor. Bu büyümenin küresel pandemi durumuna göre, yüzde 8 ila 9 arasında değişebileceği de raporda yer alanlar arasında.

Tüketim faktörünün, 2021'de Çin'in ekonomik büyüme için önemli bir itici güç haline gelmesi beklenirken, ülkenin mali harcamalarının eğitim ve sağlık odaklı kamu hizmetlerine odaklanması muhtemel seçenekler arasında. Uzmanlar, ekonominin istikrarlı ve uygun bir aralıkta kalmasını sağlamak için tüketimi destekleyici politikaların uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

"TÜKETİM İÇİN POLİTİKA DESTEĞİ KAÇINILMAZ"

Tsinghua Üniversitesi Ekonomik Uygulama ve Düşünce Kuruluşu'ndan Profesör Li Daokui, "Yetersiz talep ve zayıf tüketim, şu anda Çin'in büyümesinin karşı karşıya olduğu başlıca sorunlardır. Özellikle tüketici faaliyetlerinde etkili talebi artırmak için sağlam politika desteği uygulanması kaçınılmazdır." ifadelerine yer verdi. Li, gelecekteki politika adımlarının insanların daha iyi geçim yolları arayışında kurumsal engellerin aşamalı olarak ortadan kalktığı daha sorunsuz bir sisteme değinerek, dijital ekonominin önemine dikkat çekti.

Bir diğer yaklaşım ise, Çin Renmin Üniversitesinde Ekonomist olan Wu Xiaoqiu'dan geldi. Wu dijital işletmelerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için düzenleyici politikalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

DİJİTAL ÇÖZÜMLER

E-Ticaret pandemi sırasında tüm dünyada olduğu gibi Çin ekonomisine de büyük katkı sağladı. Salgından önce dijital sistemlerde büyük bir altyapıya sahip olan Çin pandemide örnek teşkil eden adımlar attı. Bu süreçte tüketim artarken Çin'in gelişmekte olan endüstrilerdeki rekabet gücüne katkıda bulunduğu gözlemlenenler arasında.

Tüketim, geçim kaynakları ile yakından ilgilidir. Pandemi sürecinde yaşanan karantinalar insanların geçim kaynaklarını kısıtlamıştı. Çin'in hızlı toparlanma sürecinde sağlık hizmetlerinin ve eğitim konusundaki endişelerini azaltacak politikaları harcama konusunda tüketicilerin güvenini artırmış durumda.