“PMI verileri olumlu karşılandı”

“PMI verileri olumlu karşılandı”

Akademisyen Dr. Altay Atlı, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu. Atlı, koranavirüsün Asya ekonomisine etkileri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Geçen hafta Asya ekonomilerinden gelen olumlu rakamların uluslararası piyasalarda gayet iyi karşılandığını belirten Atlı, "Bütün dünyada olduğu gibi Asya ekonomisi de koronavirüsten ciddi bir şekilde etkilendi. Toparlanma süreci nasıl ve ne kadar devam edecek tartışmaları varken istatistiklerin olumlu gelmesi piyasalara çok olumlu bir etki yaratıyor. Geçen hafta PMI (Purchasing Manager Index) verileri gelmişti. PMI'ı, satın alma yöneticileri endeksi olarak çevirebiliriz. PMI verileri olumlu karşılandı. Bu endeksin 50'nin üzerinde olması olumlu bir veri. Yeni dönemde alımlarımızı artıracağız demek. 50'nin altında olması ise tam tersi azaltacağız demek oluyor. Bu da şirketlerin kısa vadede pozisyonlarını nasıl konumladıkları açısından önemli. PMI'ın en son gelen verilerine bakacak olursak Çin'den gelen veriler 50'nin üstüne çıkmış durumda. Birkaç aydır 50'nin üstünde ama önemli olan bir kerede değil istikralı bir şekilde bu rakamlarda olması gerekiyor." dedi.

Asya'nın ve Çin'in toparlanmasının yeterli olmadığına dikkat çeken Atlı, "Dünya genelinde talebin artması, toparlanması gerekiyor. Bunula birlikte diğer önemli bir konu da koronavirüste ikinci dalga gelir mi durumu. İnşallah gelmez ama böyle bir durum karşısında bütün bu rakamları tekrar konuşmamız gerekebilir. Tekrar fabrikalar kapatılırsa, tekrar insanlar evden çıkamaz hale gelirse hem arz tarafında hem talep tarafında ne yazık ki şubat mart aylarına geri dönmek hatta belki de daha kötüsüne dönmek söz konusu olacaktır. Umut ederiz ki, bu duruma gelinmez. Fakat Asya ekonomilerinde Çin kaynaklı bir toparlanma söz konusu. Bunun devam etmesi ve tam anlamıyla bütün dünyanın normalleşmesi ve toparlanması gerekiyor. İkinci dalyanında gerçekleşmemesi lazım. Bu konuda olumlu düşüncelerimiz ve beklentilerimiz devam ettireceğiz." diye konuştu.