Pandemi sürecinde müziğe yansıyanlar

Pandemi sürecinde müziğe yansıyanlar

Hazırlayan: Yalçın Alaca

Aslında her şey yolunda gidiyordu ki, takvim sayfaları mart ayını gösterinceye kadar. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart'ta Covid-19'u pandemi olarak ilan ettikten sonra olanlar oldu. Dünya genelinde bütün ezberler bozuldu, hayatımız değişmeye başladı ve neredeyse  sadece sağlık çalışanları tarafından kullanılan maske, vazgeçilmez bir aksesuar oldu bizim için. Kolonya ve dezenfektanı da unutmuyoruz elbette.

Covid-19 sonrası her sektör az ya da çok bu durumdan kötü şekilde etkilendi. Şimdi bu etkilenmenin müzik tarafına bakacağız. 2020'de ülkemizde ve dünyada müzik endüstrisinde neler oldu, neler bitti özetleyelim.

Covid-19 müzikte çok ağır kayıplar yaşattı. Konserler ya iptal oldu ya da adı konulamayan bir tarihe ertelendi. Şarkılar piyasaya çıkacakken stüdyoda kaldı, sahneler sanatçısız, müzisyensiz kaldı ancak yine de az da olsa bizlere ulaşanlar elbette oldu.  Sosyal mesafeli, çevrim içi konserler ve ödül törenleri yapıldı. Bir nebze de olsa müzik bize ulaştı.

2020 yılına damgasını varan haberleri aktaralım;

*Daha pandemi ilan edilmemişti ki, Amerikalı ünlü rap şarkıcısı Eminem, ocak ayında sürpriz bir şekilde yeni albüm piyasaya sürdü. "Music to be murdered by" adlı albüm 20 şarkı ve toplam 63 dakikadan oluşuyor.

*31 Ocak 2020 Pazar akşamı Grammy Ödülleri sahiplerini buldu. 18 yaşındaki Billy Eilish, en iyi şarkı, en iyi albüm ve en iyi yeni sanatçı ödüllerinin de aralarında olduğu beş ödül alarak geceye damgasını vurdu.

*72 yaşındaki ünlü İngiliz sanatçı Elton John, 17 Şubat 2020'de Yeni Zelanda'da gerçekleşen konserinde zatürre olduğu için şarkı söyleyemediğini ifade ederek, gözyaşları içinde sahneden indi ve konserini tamamlayamadı.

*İtalyan tenor Andrea Bocelli'nin "Umut İçin Müzik" konseri 13 Nisan 2020'de YouTube'dan yayınlandı. 61 yaşındaki sanatçının konseri 25 dakika sürdü ve konseri 25 milyon kişi izledi.

*Amerikalı caz müzisyeni, besteci ve saksafoncu Lee Konitz, 15 Nisan 2020'de koronavirüs sonucu hayatını kaybetti. Yeğeni, Lee Konitz'in koronavirüsten önce zatürreye yakalandığını açıklamıştı.

*1990'ların önde gelen rock gruplarından Nirvana'nın solisti Kurt Cobain'in 1993 yılında MTV Unplugged konserinde çaldığı gitar, 21 Haziran 2020'de 6 milyon dolara satıldı. Bu, bugüne kadar en yüksek fiyata satılan gitar olmuştu.

*Baby Shark, 7 milyarı aşan izlenme sayısıyla kasım ayında açıklanan verilere göre, YouTube'un en çok izlenen videosu oldu.

*1973 yılında kurulan rock müziğin efsane gruplarından AC/DC, 6 yılın ardından geçen ekim ayında yeni albümleri ile geri döndüler. "Power Up" adlı albüm 12 şarkıdan oluşuyor.

*Ekim ayında 2020 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Bir kısmı canlı, bir kısmı da önceden çekilmiş banttan yayınlarla gerçekleştirilen ödül töreninin yıldızı, 15 kategoride,16 adaylığı olan ve dokuz ödül kazanan Post Malone oldu.

2020 yılında Türkiye'de müzik sektöründeki durumu özetlersek;

*İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında tiyatrolar, sinemalar, konser salonları ve gösteri merkezleri faaliyetlerini 17 Mart itibarıyla süresiz durdurdu.

*Müzisyen Melek Mosso, 22 Ağustos'ta sahne aldığı yerde "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" dediği için sahneden indirildi.

*Oda Tv'ye konuşan Müzisyen Hakan Taşıyan'ın prodüktörü ve arkadaşı Taner Solak, ekim ayında yaptığı açıklamada Taşıyan'ın organ nakline ihtiyaç duyduğunu ve durumunun ağır olduğunu duyurdu.

*Piyanist besteci ve yorumcu Timur Selçuk, 6 Kasım 2020'de 74 yaşında hayatını kaybetti. 2018 yılında 50. Sanat yılını kutlayan sanatçı, 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

*Dijital Platform Spotify, Türkiye'de en çok dinlenen sanatçıları açıkladı.

Sıralama şöyle oldu;

1- Ezhel  2- Sezen Aksu  3- Murda  4- Sagapo Kajmer  5- Patron

*24 Aralık'ta popçu Edis, aralık ayında Türkiye'de ilk kez kapalı devre çevrim içi bağlantısıyla bir stat konseri verdi.

Hem kendi alanında hem de Edis için bir ilk olan konserde, izleyiciler YouTube üzerinden, cep telefonlarından, bilgisayarlarından, tabletlerinden canlı olarak ve ücretsiz izlediler.