Özçelik, Vatan Partisi-Çin Komünist Partisi toplantısını değerlendirdi

Özçelik, Vatan Partisi-Çin Komünist Partisi toplantısını değerlendirdi

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Vatan Partisi ile Çin Komünist Partisi arasında yapılan toplantı değerlendirdi.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirten İsmet Özçelik, "Kısa süre önce önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) önerisi üzerine Vatan Partisi ile ÇKP yetkilileri 23 Eylül'de video konferans yöntemiyle görüşme yaptı. Vatan Partisi heyetine Genel Başkan Doğu Perinçek ve ikinci bölümde Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray başkanlık etti. ÇKP heyetine de Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Zhu Rui başkanlık etti. Görüşmede Ethem Sancak, AK Parti adına gözlemci olarak bulundu ve bir konuşma yaptı." dedi

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek'in konuşmalarına değinen Özçelik, "Perinçek konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir gün önce Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmaya dikkat çekti. 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Kürsüsü'nden bütün dünya ülkelerine ve milletlerine, tarihin sarkacının yeniden Asya'ya kaydığı gerçeğini vurguladıktan sonra, Türkiye'nin 'Yeniden Asya Girişimi'ni ilan etti. Sayın Erdoğan, Türkiye'nin bu girişiminin uluslararası ilişkilerimize 'yeni bir dinamizm kazandıracağını' belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı, bu bildirisiyle Türkiye'nin 1945'ten bu yana devam eden 75 yıllık Atlantik dönemine noktayı koymuştur .Bu konuşma, Çin ilişkilerine 'yeni bir dinamizm' kazandırma kararını da içermektedir. Türkiye ekonomide yeni bir döneme girmektedir. Üretim ve İstihdam Odaklı Ekonominin en uygun ve en güvenilir ortağı, Çin Halk Cumhuriyeti'dir. Türkiye elbette öncelikle kendi ekonomik imkânlarını seferber ederek millî bir kalkınma rotası izleyecektir. Bununla birlikte Türkiye'yi birlikte üretim üssü haline getirebiliriz. Ortak bir yatırım seferberliği başlatabiliriz. Böylece Çin-Türk ortak üretimi, hem Türkiye'nin iç pazarının talebini karşılar, hem de Türkiye limanlarından ve kapılarından Avrupa, Rusya, Afrika ile Batı Asya'ya sunulabilir.' dedi ve bu somut önerilen sundu. Bu öneriler de şunlar; 'Türkiye-Çin Ortak Yatırım Bankası kurulabilir. Üretim amaçlı bir sermaye fonu oluşturulur.' 'Birlikte ortak üretim projeleri hayata geçirilir.' 'Batı Karadeniz'de yeni bulunan doğal gaz ve gaz hidrat kaynakları birlikte işletilebilir.' 'Ege Denizi'nde İzmir'e yakın Çandarlı Limanı Çin ortaklığıyla inşa edilebilir.' 'Kuşak Yol Girişimi için yeni ufuklar açılır.'" değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci ismet Özçelik, Doğu Perinçek'in Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Türkiye ile Çin'in durumu için şunları söylediğini kaydetti:

"Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs'ta Türkiye'ye yönelik tehditlerin arkasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bulunuyor. Yunanistan, ABD tarafından Türkiye'nin üzerine sürülüyor. ABD, Türk Ordusunu Kıbrıs'tan çıkartmak ve Birleşik Kıbrıs adı altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) ortadan kaldırmak istiyor. ABD'nin Türkiye'ye yönelik tehditlerinin nedeni: Türkiye, 2014 yılından bu yana Atlantik sisteminden ayrılıyor ve Asya mevziisine yerleşiyor. Bugün Türkiye'nin birinci ve ikinci ticaret ortakları Asya'dır. ABD'nin Türkiye'yi tehdidi aynı zamda Çin'e karşı da bir tehdittir. Buna karşı da ortak güvenlik önlemleri alınabilir."

Perinçek'in önem verdiği bir başka konunun da terör konusu olduğu söyleyen Özçelik, "Perinçek 'PKK ve Doğu Türkistan İslami Örgütü, her ikisi de ABD güdümlü terör örgütleridir. Her ikisi de ABD'nin bölücü ve yıkıcı politikasının hizmetindedir. Bu örgütlerin ABD denetiminden kurtarılması imkânsızdır. Bölücü ve yıkıcı teröre karşı dayanışma, Türkiye ve Çin'in ortak güvenliğidir. Bu konuda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda koşullar elverişlidir. Önümüzdeki günlerde hem ekonomi hem de güvenlik konusunda Türkiye ile Çin'in çok daha yoğun bir iş birliğine girebilir.' ifadelerini kullandı." açıklamasında bulundu.