Özçelik, Rusya'nın bölgedeki dış politikasını değerlendirdi

Özçelik, Rusya'nın bölgedeki dış politikasını değerlendirdi

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Rusya'nın dış politikası ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Rusya'nın bölge coğrafyasında ciddi ataklarının olduğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, "Rusya bölgemizde faaliyetlerini sürdürüyor. Libya'da, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde, Doğu Akdeniz'de, Suriye'de, Irak'ta. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Şam'a ziyaret yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Lavrov Şam'da Esad'la yaptığı görüşmesinde Suriye'deki son durumu bütün hatlarıyla ele aldıklarını söyledi. Suriye'deki terör örgütleri ile mücadelenin sonun kadar devam edeceği konusunda net açıklama yapıldı. Lavrov da konuşmasında, 'Şu andaki aşamanın başlıca özelliği Suriye'nin Rusya'nın da desteği ile uluslararası terörizme ve Suriye devletini yok etme projesini hayata geçirmeye çalışan güçlere karşı mücadeleye dayanmış olmasıdır. Suriye'de şimdilik geriye kalan terör yuvaları imha ediliyor ve tamamen yok edilecek.' dedi. Tabii burada hem İdlib'deki terör grupları var hem de Fırat'ın doğusundaki Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ABD'nin desteklediği PKK-PYD terör grupları var." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Doğu Akdeniz'deki atağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Özçelik, "Son günlerde çok merak ediliyordu. 'Rusya'nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Ege konusunda tavrı ne olacak?' diye. Lavrov bu konuda verdiği demeçlerde burada herhangi bir taraf olmaktansa Ankara ile Rum yönetimini arasında arabulucu olma konusuna dikkat çekti. Lavrov 'Birleşmiş Milletler (BM), Ankara ve Lefkoşa arasında sorunları çözmek için evrensel bir platform. Eğer her iki ülke ilgilenirse Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında iyi komşuluğun inşasına katkıda bulunmaya hazırız.' dedi. Tabii bu ilginç bir değerlendirme oldu. Ege'deki 12 mil konusunda ise Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'nın ""Rusya, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin imzacısıdır ve konumu, bu belgede yer alan uluslararası yasal standartlara dayanmaktadır. Özellikle Sözleşme'nin 3. Maddesi, her devletin karasularının kapsamını, bu sözleşme uyarınca belirlenen ana hatlar ile ölçülen 12 deniz milini aşmayan bir sınıra kadar belirleme hakkına sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda ülkeler, şu veya bu nedenle, daha dar bir karasuları tanımlar. Bu konuda devletlerin sağduyu ile yönlendirildiği ve bir bölgenin coğrafi özelliklerini hesaba kattığı varsayımıyla ilerliyoruz. Komşu devletler arasında karasuları çizilecek durumlarda, bu konu uluslararası hukuka uygun olarak ele alınmalıdır. Yunanistan Cumhuriyeti'nin liderliği, Rusya'nın bu konudaki fikirlerinin farkındadır. Rusya'nın çıkarlarının doğrudan etkilendiği durumlar söz konusu olduğunda, her durum için ayrı ayrı ele alacağız. Ancak şimdiye kadar bunun için herhangi bir neden göremiyoruz." açıklaması oldu. Yani burada Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasını doğru bulmuyoruz mesajı var." dedi.