Özçelik, Akdeniz'deki gelişmeleri değerlendirdi

Özçelik, Akdeniz'deki gelişmeleri değerlendirdi

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Akdeniz'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dün Libya'ya sürpriz bir ziyaret yaptığını hatırlatan Özçelik, "Bu ziyareti ilginç kılan bir başka nokta daha vardı. Çavuşoğlu'nun yanında Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo da vardı. Birlikte Libya Başbakanı Feyyaz es-Serrac'la görüştüler. Ardından Çavuşoğlu basın mensuplarının karşısına geçti ve ilginç açıklamalarda bulundu. Libya'nın içinde 800 binden fazla kaçak göçmenin olduğunu Libya'ya destek olunması gerektiğini vurguladı. Bölgede her ne kadar resmi olarak ilan edilen bir ateşkes olmasa da, sahada bir sükunet olduğuna dikkat çekti. Çavuşoğlu 'Şimdi halk hizmet bekliyor. Özellikle Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kontrolünde yaşayan halkın beklentileri var. Elektrik, su, temizlik, belediye ve toplu taşıma gibi temel ihtiyaçların acil karşılanması lazım.' dedi yani bir anlamda Libya'da hayatın normale dönmesini istedi. Yine Çavuşoğlu'nun dikkat çeken bir başka açıklaması da 'Masayı sonuna kadar deniyoruz' demesiydi. Bir başka konu da Almanya'nın, Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz'de başlatılan İrini Operasyonu'nda görevlendirmesi. Çavuşoğlu bu konuda eleştiriler yaptı ve 'İrini Operasyonuyla ilgili, Hafter ve destekçilerinden hiç eleştiri geldi mi? Hayır. Çünkü Hafter ve destekçilerini destekleyen bir operasyon. AB buna alet oluyor ve bu konuda bazı AB ülkelerinin çok ciddi endişeleri var.'  dedi ve Almanya'yı objektif olmaya çağırdı." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo Libya'da çalışmalarını sürdürürken sürpriz bir haberin geldiğine dikkat çeken Özçelik, "Mısır ile Yunanistan Doğu Akdeniz'de münhasır bölge anlaşmasına imza attıklarını duyurdu. Bu açıklama şaşkınlık yarattı. Çünkü Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı yoktu. Bu nedenle Türkiye anlaşmaya sert tepki gösterdi ve 'Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımızı sahada ve masada ortaya koyacağız.' açıklaması yapıldı. Bu açıklama çok net bir şekilde rest anlamı taşıyordu. 'Sahada ve masada tavrımızı koyacağız' demek 'Biz bu anlaşmayı kabul etmeyeceğiz. Eğer buna karşı herhangi bir girişimde bulunulursa gereken karşılığı vereceğiz' anlamını taşıyor." ifadelerini kullandı.