“Ortak çıkarlar ağır bastıkça bu iş birliği devam edecektir”

“Ortak çıkarlar ağır bastıkça bu iş birliği devam edecektir”

Gazeteci Cenk Başlamış, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Cenk Başlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TürkAkım projesinin Rusya'nın gündeme getirdiğini ve Türkiye'nin de destek verdiğini dile getiren Başlamış, bu projenin Mavi Akım'dan sonra Türkiye'nin ikinci kez Rus gazını doğrudan olarak alabilmesini sağladığını ve bu bağlamda önem arz ettiğini belirtti.

Zirvenin, Türkiye ve Rusya'nın Libya konusunda farklı düşündüklerinin ortaya çıktığı ve zirve öncesinde İran'ın Irak'taki Amerikan üslerine saldırı gerçekleştirdiği ilginç bir ortamda düzenlendiğini anlatan gazeteci Cenk Başlamış, liderlerin dış politikadaki konuların TürkAkım projesinin açılış töreninin önüne geçmesini engellemeye çalıştığını aktardı.

"TÜRKİYE VE RUSYA BİR YOLA GİRDİ ANCAK BU YOL NEREYE KADAR GİDECEK?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Görüş ayrılıklarının ortak çıkarlarımızın önüne geçmesine izin vermiyoruz." cümlesinin bütün durumu özetlediğinin altını çizen gazeteci Başlamış, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Rusya arasında çok fazla alanda iş birliği var ancak buna karşılık görüş ayrılıklarının olduğu konular da mevcut. Bu konulardan biri Suriye, bir diğeri de Libya meselesi. Taraflar bu kadar yıldır iş birliği yaparak, görüş ayrılığı çıkan konuların iş birliği yapılan diğer konuların önüne geçmemesi gerektiğini öğrendi. Aslında bu, akılcı bir taktik. Çok fazla iş birliği yapılan alan var ve bu alanları görüş ayrılığı olan konulara mahkum etmemek gerekiyor. Türkiye ve Rusya yeni bir yola çıkmış gözüküyor ve bu yolda önlerine bazı engeller çıksa da iş birliği içerisinde o yolda yürümeye devam ediyor. Buradaki sorun ise şu; Türkiye ve Rusya bir yola girdi ancak bu yol nereye kadar gidecek? Şu anda bu soru havada kalıyor."

"ORTAK ÇIKARLAR AĞIR BASTIKÇA BU İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEKTİR"

Cenk Başlamış, "Türkiye ve Rusya arasındaki ortak çıkarlar siyasi farklılıkları kapatmaya yetecek mi?" sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

"Bir yere kadar. Sonuçta iki ülkenin de kendi çıkarları var. Şu anda ortak çıkarlar terazide ağır basıyor ancak bu durum sonsuza kadar devam etmeyecektir. 2015 yılına kadar Türkiye ve Rusya benzer bir iş birliği içerisindeydi. Önce Suriye'de tarafların karşı cephelerde yer alması ve sonrasında Rus uçağının düşürülmesi sonucu bu durum sona erdi. Dolayısıyla çıkarlar ağır bastığı sürece bu iş birliği devam edecektir fakat görüş ayrılıkları da potansiyel bir tehlike olarak varlığını sürdürmektedir."