“Önümüzdeki sezon yangın çıkacak”

“Önümüzdeki sezon yangın çıkacak”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) açıkladığı Süper Lig kulüplerinin 2020-2021 sezonu takım harcama limitlerini değerlendirdi.

Takımların harcama limitlerinin açıklanması sonrası ortalığın yangın yerine döndüğünü belirten Behçet Üstün, "En büyük tepki Fenerbahçe ve Kasımpaşa kanadından geldi. İlerleyen günlerde diğer kulüplerden tepkilerin gelmesi muhtemel. Bu durum şaşırtıcı değil. Zira bu tepki geçen sene olmalıydı. Fakat kulüpler bir şekilde sinmiş, sindirilmiş haldeler. Hiçbir geleceği olmayan bir planın peşinden mecburen sürüklendiriliyorlar. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve ekonomi ile ilgilenenlerin hemen hepsinin hemfikir olduğu kulüp lisanslama sistemi ve bankalar birliği ile yapılan anlaşmaların hayatın gerçekleri ile ekonomiye aykırı olduğu ve uygulanamayacağı söyleniyor. Kulüpler geçen yıl ve bu yıl faiz ödemesi yaptıkları için rahat görünüyorlar. Fakat önümüzdeki sezon anapara ödemeleri devreye girdiği anda Türkiye'deki hemen hemen her kulüp Fenerbahçe'nin içine düştüğü bu duruma düşecek. Bunun kaçarı yok, bu ekonominin bir gerçeği. Önümüzdeki sezon yangın çıkacak. Bu sezon 3-4 kulüp feryat edine küme düşme kaldırılmıştı. Gelecek yıl bütün kulüpler aynı yaygarayı yaptığı anda Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmaların şartları değişecek." dedi

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kulüp harcama limitlerini neye göre belirlediğini şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşması gerektiğini ifade eden Üstün, "Hepimiz bilelim ki, hangi kulüp ne kadar gelir-gider göstermiş, nereye göre göstermiş? Bunları bilmediğimiz müddetçe bu rakamların hiçbir kimsenin gözünde inandırıcılığının olması mümkün değil. Zaten güveni sıfır olan federasyonun 'ali kıran baş kesen' tavrı Türk futboluna vurulan darbe diyemeyeceğim, darbe vura vura zaten futbolu bitme noktasına getirdiler. Ayrıca bu kadar statik değil. Her kulübün şartları birbirinden farklı. UEFA'nın yaptığı gibi kulüplerle komisyonlar kurarak planlamalar yapılıp buna göre kararlar çıkartılması gerekirken TFF, 7 kişiden oluşan bir kurulla birtakım kararlar alıyorlar ve maalesef kamuoyunu yaralayıcı kararlar çıkabiliyor. Çok sıkıntılı ve zor bir dönem. Önümüzdeki günlerde bazı taşlar yerine oturacak ya da bazı taşlar devrilecek." diye konuştu.