“Önce Amerika” ile yok olmaya başlayan Amerika

“Önce Amerika” ile yok olmaya başlayan Amerika

Avrupa Birliği (AB), aylarca Covid-19 karantinası ardından 1 Temmuz'da sınırlarını "güvenli gördüğü" ülkelere açtı.

Ancak ilginç bir şekilde, müttefik Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 27 üyeli blokta "güvenli listeye" alınmadı. Brüksel'e göre Amerikalılara yönelik yasak, Washington'un virüsün yayılmasını kontrol edememesinin bir sonucudur.

Brüksel, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Washington ile iyi ilişkiler yürüttü. Son gelişmeler Brüksel-Washington ittifakının geleceğini somutlaştırıyor. Washington'un pandemi sırasında geleneksel müttefiklerine verdiği cevap, ilişkinin gerçekliğini ortaya çıkardı. Avrupa mart ayında salgının merkez üssü olduğunda, yardım için ABD'ye güveniyordu. Ancak Washington, Avrupa'ya sınırlarını kapatarak yanıt verdi.

Hepsi bu değil. Süper güç, ülkede enfeksiyonlar arttıktan sonra, Avrupa'ya bağlı tıbbi ekipmanlara el koyarak "modern korsanlıkla" suçlandı. Koronavirüs dünyaya yayıldığında, ABD'nin bir Alman biyo firmasına olası bir koronavirüs aşısının münhasır hakları için "büyük miktarlarda para" bile sunduğu bildirildi.

ÇATLAK SESLER SALGINDAN ÖNCE YÜKSELMEYE BAŞLAMIŞTI

Salgından çok önce Brüksel-Washington ittifakı gerginlik belirtileri göstermişti. Trump yönetiminin pandemiye tepkisi on yıllardır süren ittifakı teraziye koydu. İki müttefik, Trump ve "Önce Amerika" doktrini gelene kadar neredeyse tüm uluslararası konularda aynı düşüncedeydi.

Göreve başladığından beri Trump ülkesini çok sayıda uluslararası anlaşmadan geri çekti. Paris iklim anlaşması, İran Nükleer ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması gibi kritik anlaşmalar. Trump yöntemi AB'nin çıkarlarını riske attı ve böylece Brüksel-Washington ittifakının temelini sarstı.

Trump'ın müttefiklere karşı "küfürlü" sözleri Avrupalı ​​liderleri daha da kızdırdı. Carl Bernstein tarafından yazılan ve Watergate skandalını ortaya çıkarmadaki rolü nedeniyle ünlü olan CNN raporu, Trump'ın diğer yabancı liderlerle özel etkileşimlerini detaylandırdı.

CNN, "Başkan Amerika'nın başlıca müttefiklerinin liderlerine, özellikle de iki kadına düzenli olarak zorbalık yaptı ve aşağıladı: İngiltere Başbakanı Theresa May'a zayıf olduğunu ve cesareti olmadığını ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e 'aptal' olduğunu söyledi." ifadelerini kamuya servis etti.

CNN kaynaklarına göre kaprisli başkan, kendi çıkarına ve kişisel çıkarlarına daha uygun olan hedefleri ulusal çıkarlardan daha fazla takip ediyor. Siyasi düşmanlara karşı yeniden seçim ve intikam Trump'ın gündeminde yer alan John Bolton, ulusal güvenlik danışmanı olarak geçirdiği günlere dair bir kitap yayımlaması daha çok gerçeği ortaya çıkardı.

Kaynak: CGTN