“Olimpiyat kitabı yazamayan ülkeden başarı gelmez”

“Olimpiyat kitabı yazamayan ülkeden başarı gelmez”

Hüseyin Şuekinci'nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri'nin bu haftaki konuğu, spor yazarı Ahmet Çakır oldu.

Çakır, meslek hayatında yaşadığı birbirinden ilginç anılarını Spor Hikâyeleri'nde anlattı.

Liseyi yarıda bırakan, vatani görevini tamamladıktan sonra TRT İstanbul Radyosu'nda muhasebe servisinde çalışmaya başlayan Çakır, 1978'de 26 yaşında Beyoğlu Akşam Lisesi'ni birincilikle bitirdi. 1982'de ise Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu.

Yaklaşık 40 yıllık meslek hayatında birçok kitaba imza atan deneyimli gazeteci, TRT'nin hayatında büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Çakır ayrıca, kendisini okumaya ve eğitimini tamamlamasına teşvik eden isimlere çok şey borçlu olduğunun altını çizdi.

Meslek hayatında pek çok ödül kazanan Ahmet Çakır, 2001'de "Sansür" konulu incelemesiyle, 2003'te ise "Spor Köşe Yazısı" dalında Yılın Gazetecisi ödülüne layık görülen bir isim.

Sports TV'de Sporsever programını hazırlayıp sunan Çakır, daha önce ise aynı kurumda "Kitaplı Spor" programıyla uzun süre sporseverlerle buluştu.

BİR SPOR DALINDAKİ BAŞARININ TEMELİNDE KİTABIN ÇOK BÜYÜK BİR PAYI VAR

Bir spor dalındaki başarının temelinde kitabın çok büyük bir payı olduğunu söyleyen Ahmet Çakır, "Kastettiğim kitaplar, o spor dalında başarı için ne yapılması gerektiğini içeren kitaplar elbette. Hangi spor branşında olursa olsun." dedi.

OLİMPİYAT KİTABI YAZAMAYAN ÜLKEDEN BAŞARI GELMEZ

Olimpiyat kitabı yazamayan bir ülkenin, olimpiyatta başarılı olmasının mümkün olmadığını belirten Çakır, alanında yazılan kitapların yol gösterici olması bakımdan önemine değindi ve somut örnekler verdi. 

OLİMPİYATLARIN TEMELİ ATLETİZM, YÜZME VE JİMNASTİK

Türkiye'nin sırtını yıllardır güreşe dayadığını, Naim Süleymanoğlu döneminde halterde bir nebze başarının geldiğini aktaran Ahmet Çakır, olimpiyatın temelini oluşturan sporların atletizmin, jimnastik ve yüzme gibi branşlar olduğuna vurgu yaparak, "Bunlar ihmal ediliyor, bu nedenle yıllardır olimpiyatlarda emekleme safhası geçilemedi." diye konuştu.

TENİSTE UTANILACAK DURUMDAYIZ

Ahmet Çakır, jimnastikte, atletizmde zaman zaman madalyalar gelse de Türkiye'nin olimpiyat sporlarında hâlâ çok çok gerilerde olduğunu hatırlattı. Teniste utanılacak derecede geride olduğumuzun altını çizen Çakır, avuç içi büyüklüğündeki ülkelerin bile dünya çapında çok büyük tenisçileri olduğunu bildirerek, Türkiye'nin ilk 200'de dahi tenisçisinin olmadığına dikkati çekti.

EN İYİ SPOR KİTABININ BİLE 300-500 KİŞİLİK ALICI KİTLESİ VAR

"Türkiye'nin eksikliklerini görebilmesi için kitap yazılması lazım." diyen Ahmet Çakır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kitaplarda eksikliklerin dile getirilmesi gerek. Yazılan kitaplarda, 'Şu yanlışlar yapılıyor, doğrusu şudur, şu yola girmeliyiz, şöyle yapmalıyız' vurgusu yapılmalı. Türkiye maalesef kitaba değer veren bir ülke değil. Kitap satış rakamlarımız dehşet verici düzeyde. En iyi spor kitaplarının bile, ister yerli ister yabancı olsun, Türkiye'de 300-500 kişilik bir alıcısı kitlesi var."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/StmETesJpJg