Okurların felsefeye ilgisi günden güne artıyor

Okurların felsefeye ilgisi günden güne artıyor

Diyojen, Epiktetos, Seneca, Hypatia ve bugünkü düşünce temeline yön veren birçok düşünür Destek Yayınları'ndan çıkan "Felsefe Serisi" ile okurlarıyla yeniden buluştu. "Felsefe Serisi"nin Editörü, Destek Yayınları'nın Yayın Koordinatörü ve Beyaz Baykuş Genel Yayın Yönetmeni Özlem Küskü, Felsefe Serisi'ni CRI Türk Türkiye'de Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

Küskü, yayınevindeki toplantılarda sık sık "Felsefe üzerine ne yapsak?" diye düşündüklerini ve bir gün "Stoa Felsefesi"ni konuşurken bu felsefenin ortaya çıktığı dönemle günümüzün benzerliklerini fark ettiklerini dile getirerek böyle bir seri hazırlamaya karar verdiklerini söyledi.

Stoa Felsefesi'nden ve serinin oluşumundan bahseden Küskü, şöyle konuştu:

"Stoa Felsefesi ortaya çıktığı Helenistik dönemde aslında her şeyle ilgileniyor. Akılla, doğayla, ideal yönetimle, felsefenin her alanıyla ilgileniyor. Fakat yoğunlaştığı yer mutluluğu toplumsal düzende değil 'kişinin iç dünyasında aramak' oluyor. Günümüze geldiğimizde de konuştuğumuz konular aslında hep aynı. Bütün kişisel gelişim kitaplarındaki temel mantık bu. Kişinin iç huzuru... Bugünün derdiyle dünün derdi aynı. Bu yüzden biz de 'Stoa Felsefesi'ne ağırlık vermek istedik. Böyle olunca da Stoa Felsefesi denilince akla gelen ilk isimlerden biri Epiktetos ve serinin ilk kitabı Epiktetos oldu."

Özlem Küskü, okurların felsefeye olan ilgisinin de günden güne arttığını da ifade etti. Özellikle Felsefe Serisi'ni oluştururken kitapların sayfa sayısı, kapak tasarımı gibi konularda daha basit ve sade bir tarz seçmelerinin nedenini de açıklayan Küskü, basit ve sade tasarımlarla felseye ilgisi olmayan okurun dikkatini çekmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu

Video Link: https://www.youtube.com/embed//PE8U9xdyi94