NATO zirvesi öncesi gündem Türkiye

NATO zirvesi öncesi gündem Türkiye

İngiltere'nin başkenti Londra'da 3-4 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi öncesi ittifak içindeki tartışmalar hız kazandı. 70 yıllık ittifakın en eski üyelerinden Türkiye, Suriye'nin kuzeyi başta olmak üzere hayati çıkarlarının örgüt tarafından dikkate alınmadığı hatta kendisine karşı hamleler yapıldığında ısrarcı. Türkiye, terör örgütü YPG'nin güvenlik tehdidi olarak NATO belgelerine geçmesini engelleyen Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) yanıt olarak örgütün Baltık planına imza atmayacağını duyurdu.

"AMERİKA İNCİRLİK'TEKİ SİLAHLARINI KAÇIRMAYA ÇALIŞIYOR"

Ankara ve Washington arasında zirve önce öncesi yükselen tansiyon ABD medyasında kendisine yer buldu. The Economist dergisi, ABD'nin Avrupa çapında 5 ülkede toplam 150 balistik füzesinin bulunduğunu itiraf ederek bunlardan 60 ile 70 arasındaki nükleer başlığın Türkiye ve İtalya'da konuşlandığını yazdı. NATO zirvesinde birçok liderin aklında bu füzelerin olacağını iddia eden The Economist, bu silahların Türkiye tarafından rehin alınması ihtimalinin Amerikalı yetkilileri endişelendirdiğini aktardı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Washington'da silahlarının güvenliği ve Türkiye ile ilişkiler gerginleştiğinde bu silahların rehin alınması riski konusunda alarm zillerinin çalmasına yol açtı. İncirlik Üssü'ne üst düzey yetkililer yollandıysa da bombaların çekilmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı. Nükleer savaş başlıkları sadece bir kod kullanılarak aktif hale getirilebiliyor ve saklandıkları kasalar elektrik kesintisi durumunda kendiliğinden kilitleniyordu. Bu da Amerikan güçlerine, gerektiğinde üsse askeri güç kullanarak ulaşmak için zaman sağlıyordu. Ne var ki son yıllarda Amerika yine de bombaları üsten gizlice kaçırıp yerine kurusıkı başlıklar takmayı düşündü."

S-400'LER KONUSU GÜNDEME GELECEK

Amerika'nın Sesi de Washington ile Ankara hattındaki tıkanıklığın Londra'daki liderler zirvesine yansıyacağını ve ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın görüşmeyeceği bilgisine yer verdi. Amerika'nın Sesi'ne konuşan bir diplomat "Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan daha birkaç hafta önce buradaydı. Başkan o zaman onunla birkaç saat süren direkt diplomasi yürüttü. NATO zirvesinde ayrı bir ikili görüşme programda görünmüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok İttifak üyesinden S-400 radar sisteminin aktive edilmesi konusunda kaygılar işiteceğini tahmin ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Diplomat iki ülke arasındaki gerilime rağmen "Diplomasi biri çıkarma değil toplamadır. Yani şunu demek istiyorum; İttifak Türkiye'yle, Türkiye'yle uyum içerisinde olmakla, uyum içerisinde olmamaya kıyasla daha güçlüdür. Bu nokta, Başkan'ın Türklerle yürüttüğü diplomasiye de zemin teşkil etmektedir." ifadeleri ile müzakereye devam edileceğini sinyalini verdi.

AKAR'DAN MAKALE ÇAVUŞOĞLU'NDAN YORUM

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da zirve öncesi Euronews'e yazdığı makalede Türkiye'nin güvenlik endişelerinde ısrarcı olacağını yineledi. Akar, Türkiye'nin NATO müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığını kaydederek tüm gerilime rağmen Ankara'nın askeri ittifaktan çıkma niyetinin olmadığının altını çizdi.

Akar gibi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da basına verdiği demeçte Türkiye'nin Baltık planını onaylamamasının "Karşı değiliz ancak NATO'nun tüm müttefiklerine nasıl davranıyorsa bize de öyle yaklaşmasını bekliyoruz." diye konuştu.

FRANSA İLE GERİLİM ZİRVEDE

ABD ile YPG ve S400'ler konusunda gerilim yaşayan Türkiye'nin Fransa ile de söz düellosu sürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron NATO'nun "beyin ölümünden" Türkiye'yi sorumlu tutan açıklamalarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile toplantısında sürdürdü.

Macron'un  "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği operasyon gerçek bir sorun yarattı. Bir tarafta 'müttefikiz ve dayanışma istiyorum' deyip, diğer taraftan Koalisyon'un IŞİD'e karşı mücadeleyi tehlikeye sokan askeri bir operasyon gerçekleştiremezsiniz." ifadelerine Türkiye'den yanıt gecikmedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron "Böyle Avrupa lideri olmazsın." diye seslenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız meslektaşını sert sözlerle eleştirdi. "Önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir." diyen Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:

"Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO'ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun. Hava atmaya gelince hava atıyorsunuz. NATO'ya ödemen gereken paraları ödemezsin. Türkiye'yi NATO'dan çıkarmak. Bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin vermen mümkün mü?''

GUARDIAN'DAN NATO'NUN HALİNİ YAZDI

Ankara'dan gelen açıklamalar sonrası Fransa, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırırken NATO içindeki bölünmeyi işleyen İngiliz Guardian gazetesi şu çarpıcı ifadeleri kullandı:

"Cehennemden gelen doğum günü partisi: Almanlar ve Doğu Avrupalılar Fransızlara kızıyorlar. Fransızlar, Türklere ve Amerikalılara kızıyorlar. Donald Trump neredeyse herkese kızıyor. İngiliz ev sahipleri ise her şeyin bitmesini diliyor. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün  (NATO) 70. yıl dönümü kutlamalarına hoş geldiniz."

Kaynak: CRI Türk Türkiye Dış Haberler Servisi