“Mustafa Kemal, bütün İslam dünyasında yeniden keşfedilecek”

“Mustafa Kemal, bütün İslam dünyasında yeniden keşfedilecek”

Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu (MKK) Üyesi ve yazar Mehmet Bedri Gültekin, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Mehmet Bedri Gültekin, Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Siyasal İslamın Yükselişi ve Çöküşü – Dört Dönem" kitabı ışığında "siyasal İslam"a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gültekin, Arap Baharı'nın siyasal İslamcı dalganın doruğu olduğunu ve arkasından gelen IŞİD ve El-Kaide eylemlerin intihar eylemleri gibi algılandığını söyledi.

Bu gelişmelerin sonrasında bütün İslam dünyasında "geri çekiliş-çöküş" diye nitelendirilen bir sürecin yaşandığını anlatan yazar Mehmet Bedri Gültekin, Müslüman dünyanın bir arayış içerisinde olduğunu sözlerine ekleyerek, kitabını Müslüman dünyasındaki arayışa cevap verme amacıyla kaleme aldığını dile getirdi.

"EMPERYALİZM İLE SİYASAL İSLAM ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN BİTTİĞİNİ SÖYLEMEK İÇİN ERKEN"

Emperyalizm ile siyasal İslam arasındaki iş birliğinin bittiğini söylemek için erken olduğunu vurgulayan Vatan Partisi MKK Üyesi Mehmet Bedri Gültekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Çağımız emperyalizm çağı. Emperyalizm kendi muhaliflerine karşı mücadelede Orta Çağ güçleri ile 20. yüzyılın başından beri ittifak içerisinde bulunuyor. Dolayısıyla eşit, özgür, aydınlık bir dünya kurmak için mücadele eden güçlerin karşısında, eskiyi temsil eden Orta Çağ güçleri ile emperyalizm ortaklığı yer alıyor. Bu ortaklık stratejik bir ilişkidir ve bu iki kuvvet var olduğu müddetçe de bu iş birliği devam edecektir. Ancak bu iş birliğinin eskisi gibi etkili olmayacağını söyleyebiliriz."

"AKP'Yİ DİĞER ÜLKELERDEKİ SİYASAL İSLAMCI PARTİLERLE BİR TUTAMAYIZ"

Türkiye'de AK Parti'nin (AKP) siyasal İslam partisi olarak nitelendirildiğini ancak AKP'nin Türkiye'ye özgü bir parti olduğunu aktararak, AKP'yi Mısır ve Suudi Arabistan gibi diğer ülkelerdeki siyasal İslamcı partilerle bir tutmanın doğru olmadığını savundu.

"AKP'nin iktidar olduğu süreç içerisinde toplumu Orta Çağ'a döndürmek yönünde gerçekleştirdiği çabaları başarılı oldu mu?" sorusunu soran Gültekin, şunları kaydetti:

"Bu süreç içerisinde türban takan kadınların sayısında artış değil azalma oldu. Dünya başka bir yere geldi ve Orta Çağ'ı geride bırakmak adına çok önemli bir mesafe kaydetti. Orta Çağ'ın günümüzdeki en önemli koruyucusu olan emperyalizmin son 10 yıl içerisinde dünyada yaşadığı gerileme, dünyanın ağırlık merkezinin Asya'ya kayması ve Türkiye'nin de Asya'ya yönelmesi, Orta Çağ güçlerinin Türkiye'de kendilerini yeniden inşa etmesini olanaksız kıldı. Bu nedenle 'irtica Türkiye'de hortluyor' gibi bir tespiti yapmak doğru değil.

Türkiye'de siyasal İslam'ın esas temsilcisi FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) idi. FETÖ'nün 15 Temmuz'da yenilgiye uğratılması ve arkasından üzerinde gidilmesi aslında Türkiye'nin siyasal İslam ile mücadele anlamında çok önemli bir mesafe aldığını gösteriyor."

"MUSTAFA KEMAL, BÜTÜN İSLAM DÜNYASINDA YENİDEN KEŞFEDİLECEK"

2015 yılında Iraklı bir din adamının "Irak'a Atatürk gibi masaya yumruğunu vuracak bir lider gerekli." açıklamasına atıfta bulunan Mehmet Bedri Gültekin, Beşşar Esad'ın Suriye'de Atatürk'ün izlediği politikaları uyguladığını aktararak, şöyle konuştu:

"Esad, Mustafa Kemal'in yolunda bir mücadele yürütüyor ve bu durum onu başarıya götürüyor. Aynı zamanda Tunus, Mısır ve Sudan gibi siyasal İslamcıların etkili olduğu bütün ülkelerde de yeniden laik uygulamalara yönelme durumu gerçekleşiyor. Önümüzdeki süreç içerisinde Mustafa Kemal'in bütün İslam dünyasında yeniden keşfedileceğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz."