Muhsin Fahrizade suikastına İran nasıl bir karşılık verecek?

Muhsin Fahrizade suikastına İran nasıl bir karşılık verecek?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Çin ile Türkiye arasında ticarette önemli bir gelişme yaşandığına vurgu yapan İsmet Özçelik, "İstanbul'dan yola çıkan ihracat treni hedeflendiği şekilde Çin'e ulaştı. Çin'e gittiği şehir olan Xian, geçmişte İpek Yolu'nun başladığı şehir olarak biliniyor. İhracat treni ile ilgili bir sürü spekülasyon yapıldı ancak trenin hedefe ulaşmasıyla bu spekülasyonları yapanlar da bir anlamda sustu. Şimdi ise yeni bir gelişme var; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'dan yola çıkan ihracat treninin Çin'in Xian şehrine kesintisiz yolculuğunu tamamladığını belirttikten sonra 'Yeni ihracat treni için hazırlıklarımız sürdürüyoruz.' dedi. Bu şunun için önemli; Türkiye ile Çin arasında bir demir yolu bağının kurulmuş olması hem Türkiye'den Çin'e yapılacak olan ihracat için, hem de Çin'den Türkiye'ye gelecek olan, sanayimiz için de önemli olan yarı mamul ürünlerin zamanında ve hızlı bir şekilde temini için önemli." ifadelerini kullandı.

"İRAN, ABD VE İSRAİL'İN SUİKASTIN İÇİNDE OLDUĞUNU İLAN ETTİ"

Dünyanın, bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yapılan suikast İran'ın nasıl bir tepki vereceğini merak ettiğini belirten Özçelik, "İran, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail'in bu suikastın içinde olduğunu ilan etti. İran, İsrail'in tuzağına düşemeyeceklerini ve istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri şekilde karşılık vereceklerini açıkladı. Bu arada ABD bazı hamleler yapmaya başladı. ABD'nin ağır bombardıman uçakları olan B52'ler İran'ın olası saldırılarına karşı bir anlamda tehdit etmek amacıyla bölgede uçmaya başladı. Öte yandan B52'lerin Katar'daki ABD üssüne indiklerine dair bilgiler de var. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie'de 'muhtemel saldırganlar dünya üzerinde hiçbir devletin, bir saldırıya karşı bu kadar hazır ve hızlı bir şekilde bir savaş gücünü sevk etme kabiliyetine sahip olmadığını anlamalılar.' açıklamasını yaptı. Bu, bir anlamda ABD ve İsrail'e saldırırsanız sizi B52'lerle vururuz anlamına geliyor. İran'dan da bir açıklama geldi ve ABD'nin ağır bombardıman uçaklarının adım adım izlendiği ve ABD uçakları İran hava sahasını ihlal ederse gereken karşılığın en etkili şekilde verileceği bildirildi. Öte yandan, Hatemul Enbiya Hava Savunma Karargâhı Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Rahimzade, Hava Savunma Operasyonları Komuta Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Rahimzade burada yaptığı konuşmada, 'Ülkenin semaları kırmızı çizgilerimizdendir. Aynı şekilde düşmanlar geçmişte bunu denemişti. Ülkenin semalarına yönelik en ufak ihlale, hava savunma tarafından ezici ve sert bir yanıtla karşılık verilecek.'" dedi.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/SQprXmRn9mg