Milli Güreşçi Taha Akgül, “Spor Hikâyeleri”ne konuk oldu

Milli Güreşçi Taha Akgül, “Spor Hikâyeleri”ne konuk oldu

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli güreşçi Taha Akgül, CRI TÜRK Türkiye'de "Spor Hikâyeleri" programına konuk oldu.

1990 yılında Sivas'ta dünyaya gelen Akgül, güreşe başlama hikâyesini anlattı. Milli güreşçi, "Benim babam güreşçiydi bende bu sayede başladım. Küçükken evde güreş yaptırırlardı. Güreşe 12 yaşında başladım. Bu yaşın en ideal yaş olduğunu düşünüyorum. Güreş çok ağır bir spor. Ciddi antrenman yapmak gerektiriyor." dedi.

Taha Akgül güreşte kendisi için dönüm noktasını ise şöyle anlattı:

"Küçük yaşlarda madalya alamayışım dolaysıyla güreşi bırakmayı düşündüm. Okulda da başarılı bir öğrenciydim. Sözelciydim, üniversite sınavında iyi bir derece yaptım ve 9 Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü kazandım. İzmir'e taşındım. Eniştem İzmir'de spor kulübünün olduğunu ve buraya başvuru yapmamı söyledi. Gittim, beni takip ettiler ve Türkiye Güreş Şampiyonası için kadroya aldılar. İki yıl ara vermeme rağmen Ankara'daki Türkiye şampiyonasında üçüncü oldum."

Güreşin Türkiye'de çok başarılı bir spor dalı olduğunu vurgulayan milli güreşçi, "Türkiye her zaman güreşte başarılı olunmak zorunda. Ülkemizde özellikle başta Sivas olmak üzere İç Anadolu Bölgesi güreşçi konusunda oldukça elverişli. Sivas en fazla Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu çıkarmış bir şehir, bu tesadüf değil." dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde düzenlenen Dünya Askeri Olimpiyat Oyunları'nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül organizasyondan övgüyle bahsederek, "Gerçekten çok güzel bir organizasyon vardı. Tebrik etmek lazım yetkilileri. Sporcunun rahatlığı için A'dan Z'ye her şey düşünülmüştü. Çok fazla katılım vardı. 10 binden fazla katılım oldu. Olimpiyat ayarında bir organizasyondu. 2012'de Londra ve 2016'da Rio Olimpiyatlarına katıldım. İnanın her açıdan onlardan daha başarılı bir organizasyon vardı. Çin halkı da oyunlara büyük ilgi gösterdi. Salonları tıka basa doldurdular. Aklımızda Wuhan denince çok güzel bir imaj kaldı." ifadelerini kullandı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed//lsQdN7Q3ci0