Majör üç olay; “pandemi, ekonomik durgunluk ve ırkçılık protestoları”

Majör üç olay; “pandemi, ekonomik durgunluk ve ırkçılık protestoları”

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) seçime gidilen süreçte son günlerde en çok konuşulan konulardan biri, yapılan anketler. Farklı haber kaynaklarından farklı öngörüler aktarılsa da ardı ardında yapılan anketlere baktığımızda ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor.

New York'ta yaşayan akademisyen İlkay Zeytin Ererdem, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programında anketlere ilişkin dikkat çekici sonuçlar paylaştı.

Haber kanalları CNN'e ayarlı olanların Demokratların, Fox Haber'e ayarlı olanların ise Başkanlık seçimlerinde Trump'ın önde olduğunu düşündüklerini söyleyen İlkay Zeytin Ererdem, anketleri de incelemek gerektiğini kaydetti.

Suffolk Üniversitesi'nin yaptığı ankete göre, bugün seçim olsa Demokratların %41, Trump'ın ise %39 oy alacağı sonucunun görüldüğünü aktaran Ererdem, " %10 kararsız ve diğer %10 da üçüncü bir parti adayını destekleyeceklerini ifade ediyor. Pew Araştırma Merkezi'nin (Pew Research Center) anket sonuçları dini gruplar içinde de Trump oylarının düştüğünü söylüyor. Cumhuriyetçilerin her daim yanlarında yer alan Evanjelist kesimin nisanda %78 olan desteği şu anda %72'ye gerilemiş durumda. CNBC / Change Araştırma grubunun sonuçlarına göre Amerika'da koronavirüs vaka sayılarının tırmanışa geçmesi Trump'ın seçim desteğini kaybetmesine yol açmakta. Arada kalan eyaletler (swing states) olarak tanımlanan ve Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin kıran kırana çekiştikleri bölgelerde seçmenlerin büyük bir kısmı Başkan Trump'ın tekrar seçilmesine sıcak bakmıyorlar. Seçimlerde kilit eyalet olarak bilinen Arizona, Florida, Michigan, North Carolina, Pensilvanya ve Wisconsin eyaletleri vaka sayılarındaki artıştan Trump'ı sorumlu tutuyorlar ve kasım seçimlerinde ona "güle güle" demeye hazırlanıyorlar." dedi.

"Ankete katılanların %55'i Trump'ın tekrar seçilebilme arzusuyla ekonomiyi kurtarmak için ülkeyi bir an önce açmaya zorladığını düşünüyorlar." diyen İlkay Zeytin Ererdem, şöyle konuştu:

"CNBC / Change araştırma anketine 3729 kişi katıldı ve bu anket 26-28 Haziran tarihleri arasında yapıldı. Bu anket,  Amerika'da seçimlerin belirleyici eyaletlerinden biri olan Florida'da Trump oylarının %45'lerde kaldığına işaret ediyor. FiveThirtyEight ve Gallup araştırma şirketlerinin anket sonuçları Trump'ın oylarının ortalama 10 puan civarında düştüğü yönünde. Covid-19 ülkeyi durma noktasına getirene kadar Başkan Trump'ın ekonomi yönetim performansı çok güçlü olarak değerlendiriliyordu. Değişik şirketler tarafından yapılan anketler şu anda Trump'ın ekonomi yönetim performansında düşüş olmasına rağmen hâlâ en güçlü desteği aldığı alan olduğuna dikkat çekiyor. Quinnipiac Üniversitesi'nin anketi ekonomi yönetiminde Trump'ı destekleyenlerin oranının %52 olduğunu söylüyor. Çok uzun yıllardır karşılaşılmayan majör üç olay 3 ay gibi kısa bir süre içinde gerçekleşti; pandemi, ekonomik durgunluk ve ırkçılık protestoları. Sona yaklaşılan 'Başkanlık Seçimleri' üzerinde bu olayların çok büyük etkisinin olacağı ortada.

Stratejist ve siyasi danışman Tad Devine'in açıklamasına da değinen Ererdem, Devine'in 2016 seçiminden bu yana ülkede dramatik değişiklikler olduğunu dile getirdiğini ve Devine'in bu seçimde en önemli belirleyicinin başkanın karakteri kadar halkı gerek pandemiden gerekse ekonomik sıkıntılardan koruma becerisi olacağına vurgu yaptığını ifade etti.