“Lübnanlıları en çok Belçikalılar anlıyor”

“Lübnanlıları en çok Belçikalılar anlıyor”

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta amonyum nitratın patlamasından dünyada en fazla etkilenen ülkelerden birinin de Belçika olduğuna dikkat çeken Yusuf Özkan, "Lübnan'ın yardımına koşan ülkelerden biri de Belçika oldu. Lübnanlıları en iyi onlar anlıyordu. Çünkü dünyada bilinen amonyum nitrat patlaması Belçika'da meydana gelmiştir. 29 Nisan 1942'de tam da 2. Dünya Savaşı'nın devam ettiği yıllarda oldu. Hollanda sınırına yakın Tessenderlo kasabasındaki kimya fabrikasında insan hatası sonucu büyük bir patlama meydana gelmiş ve 189 kişinin hayatına kaybetmesine yol açmıştı. Belçikalılar ilk önce 2. Dünya Savası nedeniyle bomba atıldığını düşünmüşler. Daha sonra bunun Nazi işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilmiş bir sabotaj eylemi olduğuna ilişkin iddialarda ortaya atılmış. Fakat yapılan incelemeler sonrası kimya fabrikasındaki işçilerin 200 kiloluk amonyum nitratı kesme işlemi sırasında patlamanın meydana geldiği açıklanmıştı. Fabrikanın o zamanki yöneticisi kahrından hasta olmuş ve bir yıl sonra haytanı kaybetmişti." dedi.

Dünyada bilinen diğer amonyum nitrat patlamaları ile ilgili de bilgiler veren Özkan, "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) 11 Eylül saldırılarının hemen ardından 21 Eylül 2001'de, Fransa'nın Toulouse kentinde bulunan AZF kimyasal tesisinde meydana gelen amonyum nitrat patlamasında da 31 kişi hayatını kaybetti. Patlamada 2 bin 500'ü ağır toplam 8 bin kişi de yaralandı. Bilinen diğer iki patlama da ABD'de meydana geldi. 16-17 Nisan 1947'de Texas City Harbor'daki büyük bir yangın sırasında iki gemideki amonyum nitratın patlaması sonucu 600 kişi hayatını kaybetti. Yine ABD'nin Texas eyaletinde 17 Nisan 2013'te bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada, 12 kişinin ölümüne, en az 200 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu." diye konuştu.

Fransa'nın Avrupa içerisinden turistleri kabul etmeye başladığını belirten Yusuf Özkan, "Koronavirüs kuralları gevşetildi fakat bu sefer de balıklar musallat oldu. Fransa'nın dünyaca ünlü Cote D'azur sahillerinde deyim yerindeyse balık terörü yaşanıyor. Suya girenler dizleri, baldırları, topukları kanamış şekilde sudan çıkıyorlar. Uzmanlara göre bunun faili mavi tetik balıkları veya çipuralar. Uzmanların araştırması devam ederken bir yandan da turistler uyarılıyor. Çünkü çok sayıda insan yaralanma nedeniyle hastanelere başvuru yaptı. Sorunun ciddi bir hal aldığı ve turizmin bir başka açıdan yeniden yara alabileceği belirtiliyor." ifadelerini kullandı.