“Libya'da sadece havalar değil siyasi gelişmeler de ısındı”

“Libya'da sadece havalar değil siyasi gelişmeler de ısındı”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Libya'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Libya'da sadece havaların değil siyasi gelişmelerinde ısındığına dikkat çeken İsmet Özçelik, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Hafter güçleri ile Rus Wagner grubu arasındaki bağlantının alarm verdiği vurgulandı. 'Bu durum ABD-Libya çıkarlarına çelişiyor' dendi ve Libya'nın egemenliği dinamitleniyor' ifadeleri kullanıldı. Öte yandan ABD hükümet temsilcileri ile Hafter güçlerinin temsilcileri ile milis güçlerinin lağvedilmesi konusunda görüşmek üzere bir araya geldikleri ortaya çıktı. Bu açıklama bölgeyi izleyen uzmanlarca 'ABD'den Hafter'e bir ültimatom' olarak değerlendirdi. Yani 'Ya Ruslarla hareket edersen ya da benimle hareket edersin. Eğer Ruslarla ilişkini bitirmezsen ben de seninle ilişkimi bitiririm ve tamamen karşı tarafa geçerim' resti olarak görüldü." diye konuştu.

Tüm bu gelişimler devam ederken Türk heyetinin Libya trafiğinin de hızlandığını belirten Özçelik, "Bilindiği üzere daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hep birlikte Libya'ya gitmişler ve kapsamlı görümler yapmışlardı. Kısa süre önce de Milli Savunma Bakanı Akar ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler Libya'ya gitti ve burada yoğun temaslarda bulundular. Hatta Mitiga Havaalanı'nda askeri törenle karşılandılar ve gövde gösterisi yaptılar. Burada dikkat çekici mesajlar verildi. Akar, 'Libyalı kardeşlerimizin daha rahat daha mutlu daha güvenli bir biçimde yaşaması için destek vermeye devam edeceğiz ve mutlaka kazanacaksınız' mesajı verdi. Yapılan ziyaretler ve açıklamalar Türkiye'den dünyaya 'Biz Libya'da kalıcıyız. Türkiye'nin çıkarlarını koruyacağız' mesajı olarak algılandı." dedi.

Gazeteci İsmet Özçelik, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklama ile Libya'daki gelişmelerin eş zamanlı gündeme gelmesini ise şu sözlerle değerlendirdi:

"Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, Türkiye'nin Irak topraklarındaki askeri operasyonlara son verilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Arap Birliği'ne başvurabileceklerini söyledi. Bir başka dikkat çekici sözü de 'Elimizde ekonomik etki araçları var, bunları kullanabiliriz' dedi yani bu bir anlamda Türkiye'den ticareti kesebiliriz açıklaması olarak algılandı. Bu açıklamaların Libya'daki ısınma ile eş zamanla gündeme gelmesi dikkat çekici bir durum. Bölgeyi yakından takip eden bir olarak çok bağlantı değil diyebilirim ama Irak'ın bu konuda çok katı bir açıklama yapması burada ABD, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ve Suudi Arabistan'ın bir zorlaması var mı diye düşünmek mümkün."