“Libya'da petrol üzerinden yeni anlaşmalar gündeme gelecek”

“Libya'da petrol üzerinden yeni anlaşmalar gündeme gelecek”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki krizin iki kilometreye kadar yaklaştığını belirten İsmet Özçelik, "Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Kaş ilçesine iki kilometre uzaklıktaki Meis'te 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyanların adadan ayrılmasının 77. yıl dönümü törenlerine katıldı. Yaşanan son gerginliklere bakıldığında bu ziyaretin bir anlamı olduğu çok açık. Tabii bu arada Türkiye de boş durmadı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları Kaş'a gitti. Burada Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'i anma törenine katıldılar. Peki, Yüzbaşı Aker kimdi? Birinci Dünya Savaşı'nda Meis'teki İngilizlerin dört uçaklı gemisi 'My Chree'yi Kaş'tan vurup batıran bir komutandı. Bu nedenle bu aralar yapılan her hareketin atılan her adımın bir anlamı var. Bakan Akar açıklamasında 'Şu anda Türkiye son derece kararlı. Biz diyalogdan yanayız. Barışçıl yöntemlerle sorunların çözülmesini istiyoruz.' ifadelerini kullandı. Yani bir anlamda Yunanistan el uzattı. Büyük devletlerin yapması gereken tavır içerisine girdi." dedi.

Geçen haftanın önemli bir gelişmesinin de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret etmesi olduğunu hatırlatan Özçelik, "Bu ziyarette bazı anlaşmalar da yapıldı. Kıbrıs Kara, Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi'nin kurulması kararlaştırıldı. Merkezin adını da 'Cyclops' koydular. Amerikalılar mitolojik isimlere büyük önem verirler. 'Cyclops' Yunan mitolojinde tek gözlü dev anlamına geliyor. 'Cyclops'larla ilgili birçok hikâye var. Ortak nokta ise Yunan tanrılarının rakiplerine karşı yardımcısı devler olmasıdır. Yani olaya böyle bakılıyor. Burada ABD'nin bir mesaj verdiği çok açık yalnız Doğu Akdeniz'de farklı görüşlerde var ve Türkiye'nin tavrı çok net." diye konuştu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Libya'daki son gelişmeler için ise şunları söyledi:

"Libya'da petrol üretimi öne çıktı. Çünkü gerek Trablus'ta gerekse Bingazi'de bu savaş bedavadan yürümüyor. Paraya ihtiyaç var. Uzun bir zamandır Libya petrol sevkiyatını durdurmuş vaziyette. Bu da bütün tarafları sıkıntıya sokuyor. Ateşkes ilanındaki şartlardan bir tanesi de petrol sevkiyatının normalleştirilmesiydi. ABD'nin Libya Büyükelçiliği, Libya Ulusal Ordusu komutanı Hafter'in ABD hükümetine, ülkenin enerji sektörünü tamamen eski haline gelme ve petrol üretimine devam etme konusundaki kişisel taahhüdünü ilettiğini açıkladı. Libya'nın doğusundaki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ise ülkede petrol üretimi ile ihracatının yeniden başlayacağını belirtmiş ve burada elde edilecek gelirin siyasi çözüme ulaşana kadar özel bir hesapta dondurulacağını vurgulamıştı. Daha önce Birleşmiş Milletler'de (BM) kabul edilen anlaşmada ise petrol gelirleri Trablus'taki merkezi hükümetin uhdesindeydi. Şimdi burada nasıl bir gelişme olacağını takip edeceğiz ancak Libya'da petrolün parası üzerinden yeni anlaşmaların gündeme geleceği anlaşılıyor."