“Libya'da önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler yaşanırsa sürpriz olmaz”

“Libya'da önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler yaşanırsa sürpriz olmaz”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ve Libya'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD'deki gösterilerde çok sayıda ölü ve yaralıların olduğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, "Bakın burası çok önemli. Olayları durdurabilmek için başkent Washington'a asker indi. Pentagon askerini başkentte konuşlandırdı. 14 helikopter olaylara müdahale için bekletiliyor. Hazırda bekletilen tümen aynı zamanda Irak'ta görev yapmış. Bu da olayların iyice anlatıyor. Şehir içeresindeki bankalar, mağazalar, iş yerleri kapı ve pencerelerini tahtalarla kapatmalara başladı. Bu da işin boyutunun nereye gideceğini göstermesi açısından ilginç." ifadelerini kullandı.

Trump'ın Antifa'yı terör örgütü olarak ilan ettiğini hatırlatan Özçelik, "Kim bu Antifa sorusu gündeme gelebilir. Antifa'yı biz daha önce Suriye'de görmüştük. Suriye'de Türk askerine doğrulttuğu biliniyor. ABD'deki bu gelişmeleri izleyenler Antifa'nın daha çok CIA'a bağlı bir grup olduğunu ve CIA'ın örgütlediği bir grup olduğunu bilirler. Şimdi Trump'ın Antifa'yı gündeme getirmesi ve terör örgütü ilan etmesi 'acaba önümüzdeki günlerde başka bir niyeti mi var?' sorusunu gündeme getirdi." diye konuştu.

ABD'deki gelişmeleri Türkiye'nin de yakın takip ettiğini belirten İsmet Özçelik, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antifa konusunda ABD'nin Antifa'nın Suriye'deki faaliyetlerine ve Türk askerine silah doğrultmasına vurgu yaparak 'keşke zamanda o hassasiyeti gösterseydi' dedi. Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında 'Amerika'daki bir polisin bir insanı öldürmesi kabul edilemez. Suç mu işlemiş? Takarsın kelepçeyi süreç işler. Bir insanın boynuna dizle basıp öldürmek kabul edilebilir değil. Öte yandan Gösterilerin şiddete dönüşmesi de tehlikeli. Bir an önce inşallah sağduyu hakim olur.' diye konuşmuştu." açıklamasında bulundu.

İsmet Özçelik, Libya'da yaşanan gelişmeleri de değerlendirerek şunları söyledi:

"Libya'da gerilimler hızlanıyor, çatışmaların yükselme eğilimi var. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi dışlayan anlaşmalar yapılmaya çalışılıyor. Türkiye'nin olmadığı, Türkiye'nin dışlandığı anlaşma kesinlikle geçerli değildir.' dedi. Bu arada Hafter'e yakın grupların özellikle Sirte'de yığınak yaptığı ve buralarda set çatışmaların yaşanacağına dair duyumlar var. Libya'daki çatışmaların büyümesi Türkiye içinde önemli.  Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin Hafter'e yardım ettiği biliniyor. Libya'da siyasi bir çözüm konusunda faaliyetler yoğunlaştı. Önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler yaşanırsa sürpriz olmaz. Çünkü Hafter'e yakın bazı kişilerin Moskova'ya gittiğine dair bilgiler var. Orada çözüm arayışlarının gündemde olduğu görülüyor."