Koronavirüsüne karşı kullanılan bir ilaç yok

Koronavirüsüne karşı kullanılan bir ilaç yok

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Prof. Dr. Kenan Keskin, Çin'in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüsünün (nCoV) nasıl bir virüs olduğu ve hangi durumlarda bulaştığı hakkında bilgiler verdi.

Koronavirüsünün (CoV) daha önceden bilinen bir virüs olduğunu belirten Kenan Keskin, virüsün soğuk algınlığına sebep olduğunu, gribe benzer ancak daha hafif bir hastalık tablosuna yol açtığını söyledi.

Yeni tip koronavirüsünün bilinen virüs ailesine dâhil olduğunu fakat daha farklı ve kötü huylu bir virüs kategorisinde yer yer aldığını anlatan Keskin, bu tip virüsleri "yeniden tasarlanmış – melez virüs" olarak adlandırdıklarını aktardı.

2002 yılında SARS CoV salgınından bahsedildiğini hatırlatan Prof. Dr. Kenan Keskin, 2014 yılında ise Suudi Arabistan'daki hacılar arasında MERS CoV salgınının ortaya çıktığını anımsattı.

"YENİ TİP KORONAVİRÜSÜ SU HAYVANLARINDAN KAYNAKLANIYOR"

SARS CoV'un domuzlardan, MERS CoV'un ise develerden kaynaklandığı bilgisini paylaşan Kenan Keskin, "Çin'de baş gösteren nCov'un su hayvanlarından kaynaklandığı düşünülüyor." dedi.

nCoV'un insandan insana geçip geçmediği konusunda net bir bilginin olmadığını dile getiren Keskin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) gözlemlerine göre bu hastalığa yakalanmış 500'e yakın kişinin tamamının deniz ürünleri ile bir şekilde etkileşime girdiğinin tespit edildiğini bildirdi.

"EĞER İNSANDAN İNSANA BULAŞIYORSA BÜYÜK BİR SALGINA NEDEN OLABİLİR"

DSÖ'nün tespitinin "nCoV'un insanlara hayvanlardan bulaştığı" kanısına varılmasını sağladığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin, şunları kaydetti:

"İnsandan insana bulaşma konusu henüz kanıtlanmış değil. Böyle bir durum olabilir ve bu konu çok önemli. Eğer nCoV, insandan insana bulaşma yeteneğine sahip ise, büyük bir salgına yol açabilecek demektir."

KORONAVİRÜSÜNE KARŞI KULLANILAN BİR İLAÇ YOK

Viral hastalıkların büyük bir kısmının tedavisinin olmadığını ancak HIV virüsü kaynaklı AIDS hastalığında, Herpesvirüs kaynaklı hastalıklarda ve grip (Influenza) hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların bulunduğunu ifade eden Kenan Keskin, "Elimizde virüslerin geneli üzerinde etkili olacak bir ilaç yok. Koronavirüsü için de hâlihazırda kullanılan bir ilaç yok maalesef." bilgisini paylaştı.

Keskin, nCoV'dan kaynaklanan hastalıkla Influenza'nın belirtilerinin nasıl ayırt edilebileceği hakkında ise, şunları anlattı:

"Klasik koronavirüsünün neden olduğu soğuk algınlığı, gribe göre daha hafiftir, ölümcül seyretmez ve ateş yükselmesi çok olmaz. Hafif seyirli bir grip gibi davranır. Ancak 'melez' virüs diye tabir ettiğimiz bu koronavirüs, diğerinden farklı olarak daha kötü bir etkiye bürünmüş oluyor ve bu tip virüslerin neden olduğu hastalıklar gripten de daha ağır olabiliyor."

"TÜRKİYE'YE DE SIÇRAYABİLİR"

Herhangi bir salgının yayılmasının bulaşma yollarına ve bulaştırıcı etkenlerin hareketlerine bağlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kenan Keskin, "Bu virüs, eğer insandan insana bulaşıyor ise, salgının Türkiye'ye de sıçrama riski vardır. Şu anda Türkiye'de tespit edilmedi ancak virüsün baş gösterdiği bölgelere yapılan seyahatler ve diğer aracılar ile koronavirüsü Türkiye'ye gelebilir."

"GRİP VAKALARINDA ARTIŞ YOK, SADECE ÖYLE HİSSEDİLİYOR"

Son dönemde görülen grip vakalarında sezondan kaynaklı bir atışın gerçekleştiğine işaret eden Kenan Keskin, yıllar içerisinde Türkiye'de grip vakalarında herhangi bir artışın görülmediğini ancak konu ile ilgili toplumsal farkındalığın artması ve teknoloji sayesinde anlık etkileşimin güçlenmesi nedeniyle grip vakalarının artış gösteriyormuş gibi hissedildiğine dikkat çekti.

"SUNİ BİR KITLIK MEVCUT"

Talep artışından dolayı grip tedavisinde kullanılan ilaçlara erişim konusunda sıkıntı yaşandığına dair medyada yer alan haberlere de değinen Keskin, "Savaş çıkacak denilse, insanlar 1-2 aylık yiyeceklerini stoklama eğilimi gösterirler. Ben ilgili olayı bu duruma benzetiyorum. İlaçlar doğru olmayan durumlarda kullanılmamalı. Her grip tanısı konan kişiye ilaç kullanmasını önermiyoruz, gribin ağır seyrettiği hastalara öneriyoruz ancak herkes bu ilacı kullandığı zaman ister istemez suni bir kıtlık ortaya çıkıyor. Bu durum, yanlış bir davranıştan kaynaklanıyor. Aslında yeterli miktarda ilacımız var." diye konuştu.

 Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin, gripten korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

-Aşı olmak

-Hijyen kurallarına uymak ve günde 3-4 kere el yıkamak

-Yaşanılan yerleri havalandırmak

-Hastaların olduğu bilinen yerlere yaklaşmamak

-Salgın durumlarında insanlarla temas sırasında 1 metreden fazla yakınlaşmamaya özen göstermek.