Koronavirüs en çok hangi kesimi etkiliyor?

Koronavirüs en çok hangi kesimi etkiliyor?

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa'da koronavirüs ile ilgili yapılan bilimsel araştırmanın sonuçlarına dair bilgiler veren Yusuf Özkan, "Son yüzyılın en büyük insani felaketlerinden biri kabul edilen koronavirüs salgını en fazla düşük eğitimli ve yoksulların hayatını etkiliyor. Bu durum bilimsel araştırmalarla da kanıtlandı. Avrupa'da yapılan araştırmalar özellikle düşük gelirliler arasında salgının daha olumsuz etkiler yarattığı yönünde. Çünkü Batı'da özellikle Noel öncesi hükümetlerin aldığı kararlar sonucu beyaz yakalılar dediğimiz işe gitmeden evinden işini yapabilecek olan kesim şu anda güvenli bir şekilde evlerinde ancak kol gücüyle çalışan düşük eğitimli kesim ise fabrikalara, mağazalara, depolara gidip çalışmalarına devam etmek zorunda. Bu da öne çıkan etkileyici farklardan biri. Avrupa'nın birçok üniversitesinde bu konuda araştırmalar yapılıyor. Elde edilen veriler de çarpıcı. İşe gitmek zorunda kalanlar, hükümetlerin politikalarına ciddi anlamda güvenmiyorlar. Koronavirüs ile ilgili okumuş yazmış kesime göre biraz daha farklı düşünüyorlar. Bir yangının ortasında olduklarını düşündükleri için karantinaya ve önlemlere pek de aldırış etmiyorlar. Okumuş yazmış kesim ise daha farklı düşünüyor. İnsanların kurallara uymasını istiyor. Diğer grup da 'Siz aileniz ile birlikte evdesiniz, maaşınız alıyorsunuz, devlet ya da özel şirketler bir şekilde maaşınız tanzim ediyor ama bizim açımızdan durum pek de öyle değil. Biz işe gitmezsek aç kalırız.' diye kendilerini ifade ediyorlar. Yani bu ayrım ciddi bir şekilde ortaya çıkmaya başladı." dedi.

"HERKES İŞİNE BAKSIN"

Gazeteci Yusuf Özkan, Belçika'da bakkallar ile posta idaresi arasında yaşanan gerilime ilişkin olarak şunları söyledi:

"Belçika'daki bakkallar, posta idaresine karşı. Çünkü Belçika resmi posta idaresi 'Bpost' yeni bir kararın arifesinde. Son yıllarda internetinde ortaya çıkmasıyla birlikte işlerinin giderek azalması yüzünden Bpost gelir kaybına uğradı. Bu nedenle yeni çareler arıyor. Posta idaresinin bulduğu son çare ise ülke genelindeki 660 şubede farklı ürünlerinde satılması. Bu kapsamda büfe ve bakkalların gördüğü işleri postane şubelerinin görmesi konusunda bir plan üzerinde çalışılıyor. Yaşanan bu gelişmelere de yoğun tepkiler geldi. Bakkallar, büfeler ve birçok kişi bu duruma karşı. Özellikle Mahalle Bakkalları ve Marketleri Derneğinden sert tepki var. 'Herkes işine baskın! Hükümetin ya da resmi kurumların amacı esnafın elinden ekmeği almak değil, onlara daha fazla katkı sunmak olmalı. Posta idaresinin planladığı bu karar saçma ve gerçeğe uyan bir durum değil.' açıklaması geldi fakat Bpost bu duruma biraz farklı bakıyor. Onlarda artan zararı başka türlü karşılamayacaklarını, 660 şubenin atıl kalması yerine farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Şu anda ciddi bir tartışma başlamış durumda. Bakkallar, posta idaresini alt edebilecek mi yoksa her zaman olduğu gibi yine gücü, sermayesi fazla olan üstün gelecek mi? Bunu ilerleyen süreçte her birlikte göreceğiz."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/bWoOzc17-eI