Koronavirüs doğurganlığın azalmasına yol açar mı?

Koronavirüs doğurganlığın azalmasına yol açar mı?

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Belçika ve Hollanda'da koronavirüs ile ilgili yeni yapılan araştırmaların sonuçlarına değinen Yusuf Özkan, "Yaklaşık bir yıldır hayatımızda bulunan koronavirüsün insan vücudunda çok sayıda hasara yol açtığı bilinen bir gerçek ancak son bilimsel araştırmalar koronavirüsün erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine ve doğurganlığın azalmasını ortaya koydu. Bu durum için erkekler paniğe kapılmasın çünkü bu geçici bir durum, uzun süre devam etmiyor. İlk araştırıma Belçika'nın Antwerp Üniversitesinde yapıldı. Prof. Dr. Gilbert Donders başkanlığında ki bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Ardından aynı çalışmalar Hollanda'daki Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından da tekrar edildi. Her iki araştırmanın sonuçlarında da koronavirüsle enfekte olan ereklerde sperm sayısının azaldığı, sperm kalitesinin düştüğü ve doğurganlığının olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Peki, bu neden kaynaklanıyor? Bu soruya ilişkin henüz doyurucu bir yanıt bulamadı bilim insanları. Bilinen sadece yüksek ateşe bağlı durumlarda sperm kalitesinin düştüğü. Bilim insanları koronavirüs salgını esnasında yaşanan yüksek ateşin bunu etkiyebileceğini düşünüyor fakat bilim insanlarına göre daha farklı nedenlerde mevcut. Çünkü tek başına bunu ateşle açıklamak mümkün değil. Koronavirüse enfekte olmuş insanlarda doğurganlık düzeyi ciddi anlamda düşüyor. Bir başka araştırma konusu da özellikle anne karnındaki fetüsün koronavirüs ile enfekte olup olmadığı. Bunun çıkış noktası da koronavirüsten etkilenen spermlerle döllenme, fetüslerde hastalığın görülüp görülmediği ya da bu spermlerin fetüslere koronavirüs bulaştırıp bulaştırmadığı ilgili. Buna ilişkin de henüz bir bulgu yok ancak bilim insanları elde ettikleri veriler ışığında koronavirüse yakalanan kişilerde doğurganlık oranının düştüğü, sperm kalitesinin azaldığını belirtiyorlar ama bunun 4 ile 6 ay içerinde iyileştiği dolayısıyla korkulacak ve endişe edilecek bir durum olmadığını belirtiyorlar." dedi.

BRÜKSEL HÜKÜMETİNİN KARARI FLAMANLARLA VALONLARI BİRLEŞTİRDİ

Gazeteci Özkan, Belçika'da Fransızca konuşulan Valonlarla, Hollandaca konuşan Flamanlar arasında zaman zaman yaşanan ayrılıklarla ilgili yeni bir gelişilmenin olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Ülkenin ayrılması yönünde zaman zaman politik tartışmalar çıkıyor fakat bu kez farklı bir tartışma yaşanıyor. Ülkenin üç farklı yönetim biriminden biri olan Brüksel Özerk Yönetimi, kısa süre önce bir karar aldı. Brüksel yerel hükümetinin Yeşiller Partisi'nden olan Tarım Bakanı tarafından açıklanan karara göre, Valon ile Flaman bölgelerinde tarım alanları satın alınacak. Bu karar iki taraftan da yoğun tepki gördü. Özellikle de milliyetçi yanı ile bilinen Flamanlar çok sert tepki gösterdi. Flaman siyasilerden, 'Bu saçmalık. Yeşillerin normal davranacağı hiçbir gün olmayacak mı? Önce Brüksel'in federal sorunları halledin ondan sonrada Brabant'taki zaten az olan tarım arazilerine göz dikin. Bu karar çılgınlık. Brüksel'in fazla parası varsa bunu daha yararlı iler için kullansın.' gibi tepkiler geldi. Valonlu siyasiler de, 'Böyle bir karar saçmalık. Çünkü zaten Valon bölgesinde tarım arazilerinin fiyatı yüksek. Bu karar sonrası çiftçiler üzerinde yeni bir baskı oluşacak. Devletin rolü bu değil. Brüksel hükümeti daha yararlı işlere baksın." gibi tepkiler gösterdi. Şu anda hem Flamanlar hem de  Valonlar ilk kez bir konuda görüş birliği içerisinde. Bu görüş birliği Flamanlarla Valonlar arasındaki ayrımı sona erdirecek mi bilinmez ancak gerçek olan her iki tarafın da ilk kez bir konuda görüş birliğine varmış olması."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/jw4HXx-T1eQ