Koronavirüs aslında ne zaman ortaya çıktı?

Koronavirüs aslında ne zaman ortaya çıktı?

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Aylardır bütün dünyayı etkisi altına alan koranavirüs ile ilgili başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere birçok batılı ülkenin Çin'i suçladığını belirten Özkan, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jefferson'ın açıklamalarıyla virüsün aslında çıkmadığı görüşünün güçlendiğini belirterek şunları söyledi:

"Salgın ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı ve Beijing yönetiminin bu konuda yeterli uyarıları yapmadığı öne sürülüyordu. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar bu konuda aslında salgının Çin'de ortaya çıkmadan önce dünyanın birçok yerinde var olduğunu ortaya koyuyor. Bu görüşü dile getirenlerden bir tanesi de İngiltere'deki dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi'ne bağlı Kanıta Dayalı Tıp Merkezi (CEBM)uzmanlarından Prof. Dr. Tom Jefferson. The Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada koronavirüsün yıllarca uykuda kalmış olabileceğini ve Çin'den ortaya çıkmadığı görüşünün giderek güçlü bir şekilde ortaya çıktığını vurguladı. Buna örnek olarak da geçen hafta İspanyol virologların yapmış olduğu açıklamaları gösterdi.  2019 yılının Mart ayında koronavirüsün ortaya çıkmasından 9 ay önce İspanyol uzmanlar topladıkları atık su örneklerinde patojen izine rastladıklarını açıklamışlardı. Brezilyalı bilim insanları kasım ayında yine İtalyan bilim insanları aralık ayında Milona ve Torino kanalizasyon örneklerinde koronavirüs izine rastladıklarını belirtmişlerdi. Bu nedenle İngiliz uzman 'bence virüs dağılmadan önce tüm dünyaya yayılmıştı. Muhtemelen doğru koşullar altında uyuyan bir virüstü.' dedi. Bu açıklama gerçekten çok dikkat çekici ve şu ana kadar insanların birçok görüşünü tersine çeviren bir açıklama. Çünkü İngiliz uzmana göre 200 yıl önce yaşanan İspanyol gribi döneminde de benzer noktalar ortaya çıktı. O zaman bile Pasifik'te hiçbir insanla temasta bulunmayan insanlarda birdenbire salgın vakaları görülmeye başlanmıştı."

Benzer durumun kısa süre önce koronavirüsle ilgili meydana geldiğini aktaran Yusuf Özkan, "Şubat ayında Güney Atlantik'teki Falkland adalarında bir vaka meydana geldi. Bu nereden gelmiş olabilir sorusuna yanıt aranırken, ABD'den Arjantin'e giden bir yolcu gemisinde de yeni bir vaka ortaya çıktı. Tüm yolcular önceden test edilmişti. Sekizinci gün enfeksiyonun aniden ortaya çıktığı belirtildi. Bilim insanları şaşırdı, bu nereden gelmiş olabilir, diye. Prof. Dr. Jefferson'a göre çözülen ve virüsü tetikleyen pişmiş gıdalardan kaynaklanmış olabilir ya da başka bir neden tetiklemiş olabilir. Çünkü uyuyan ve uygun zemini bulduğunda ortaya çıkabilen bir virüs. Prof. Dr. Jefferson, 'Özellikle et işleme şirketlerini ve gıda fabrikalarında neden çok fazla salgın olduğunu araştırmak bu açıdan faydalı olabilir.' dedi.  Bilim çevrelerin görüşüne göre kanalizasyon suları ve atıkları üzerinde yapılan çalışmalar ile et ve gıda fabrikalarındaki ortam İngiliz uzman Prof. Dr. Tom Jefferson'ı destekler yönde." ifadelerini kullandı.