Kolbaşı, 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı değerlendirdi

Kolbaşı, 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı değerlendirdi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Güne Başlarken programına konuk oldu.

Murat Kolbaşı, 5 Kasım'da başlayan 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Bu sene yapılan fuarın diğer yıla nazaran daha organize bir şekilde ilerlediğini belirten Kolbaşı, fuara girişte bazı zorluklar yaşadıklarını ancak iç organizasyonun başarılı bir gidişat sergilediğini kaydetti.

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın firmaların marka imajlarını yansıtmasının dışında, her ülkenin kendi imajını yaratmasına da destek olduğuna dikkat çeken Murat Kolbaşı şunları söyledi:

"Türkiye ilk olarak 1996 yılında, Gümrük Birliği ile ticari olarak anlaşma sağladığında, yabancı markaların Türkiye'ye girişi sonucu yaratmış oldukları bir etki olmuştu. Şimdi Çin hükümeti de Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde Çin tarafında olan ithalat ve ihracat farkını kapatmak için bu tarz bir etki yaratmanın peşinde. Genel olarak fuara baktığımızda ise Yunanistan, Fransa ve Jamaika'nın ön plana çıktığını görebiliyoruz."

Türkiye'nin durumuna ilişkin değerlendirmesinde, Türk stantlarına olan ilginin gayet iyi olduğunu aktaran Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, geçen yıl Çinli bir şarkıcının Kapadokya ziyareti sırasında balon içerisinde şarkısını söyleyip sosyal medya paylaşımları yapması nedeni ile Kapadokya balonlarının çok fazla ilgi gördüğünü dile getirerek şöyle konuştu:

"Yiyeceklerimiz, içeceklerimiz, Türk kahvesi ve çayı ilgi görüyor. Ege İhracat Birliğimizin tadım ünitesine gelen kişilerin gayet keyifli olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Sanat tarafında ise biz burada Ebru sanatını tanıtıyoruz. Misafirlerin Ebru sanatına olan ilgisi çok yoğun. Ancak ülke olarak Çin'deki algımızı çok daha yukarılara çekmemiz lazım. Geçen sene fuara 39 firma ile katılmıştık, şu anda fuara katılan Türk firma sayısı 59'u buldu. Bunun da sayısının artmasını ve her geçen sene daha çok ilerleme kaydetmeyi istiyoruz."

"NEDEN UZAK BATI DEĞİL DE UZAK DOĞU DİYORUZ"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, sözlerini şöyle noktaladı:

"Türkiye olarak Asya Pasifik'ten 'Uzak Doğu' diye bahsediyoruz. Amerika'ya daha uzun uçuyoruz ancak oraya 'Uzak Batı' demiyoruz. 'Uzak' kelimesini bir kere lügatımızdan çıkartalım ki beynimizde Asya'yı yaklaştıralım. Asya'ya artık ithalat departmanlarını göndermek yerine ihracat departmanlarını gönderelim ki Türk firmaları gereken değerini bulabilsin."