Kızılhaç'tan klima ve vantilatör uyarısı

Kızılhaç'tan klima ve vantilatör uyarısı

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündeminde yer alan gelişmeleri değerlendirdi.

Havaların iyice ısınmasıyla kapalı alanlarda klima ve vantilatörler kullanımlarının giderek artmaya başladığını söyleyen Yusuf Özkan, "Sıcaklardan korunmanın en önemli yolu görünüyor ancak bugüne kadar pek dikkati çekmese de koronavirüs salgını sonrası klima ve vantilatör kullanımının beraberinde çeşitli olumsuzlukları da getirebileceği konuşulmaya başlandı. Özellikle Kızılhaç'ın artan sıcaklıklarla birlikte uyarılar listesinde bu konuya özellikle vurgu yapılıyor. Çünkü özellikle yaşlı ve hasta insanların sıcak havalardan rahatsızlık duyduğu bir konu. Bu kişiler de doğal olarak klima ve vantilatör kullanıyor. Kızılhaç yaptığı uyarıda koronavirüsün yayılmasında klima ile vantilatörlerin ciddi rol oynayabileceğini bu nedenle az kullanılması ve mutlaka kapı ile pencerelerin açık tutulması gerektiğini böylelikle virüsün yayılmasının engellenebileceği ya da riskin azalmasına neden olabileceğini belirttiler." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başlayan "Siyah Öfke"nin Belçika'daki etkilerinden de bahseden Özkan, "Son günlerde Belçika'nın sömürge tarihine ilişkin yoğun tartışmalar yaşanıyordu. Belçika Kralı Philippe, büyük amcası 2. Leopold'un Kongo'da işlediği suçlara ilişkin resmi bir açıklama yaptı. Ancak özür dilemedi, derin pişmanlığını ifade etti. Bu tabili bilinçli seçilmiş bir ifadeydi. Çünkü özür dilense birtakım yasal sorumlulukları da beraberinde getirecekti. Bu nedenle kral suçu ya da olumsuzluğu biraz daha kişiselleştirerek 'derin pişmanlık' ifadesini kullandı. Ancak bu açıklama Belçika'nın Kongo'da altı milyondan fazla insanın ölümüne neden olan 2. Leopold'un terör yönetiminin sahiplenildiği, benimsediğini gösteriyor. Nitekim Belçika Kralı Philippe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 60'ıncı yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye gönderdiği mektupta Belçika Parlamentosunun bu olaylara ilişkin araştırma yapılmasına dair başlattığı çalışmaları desteklediğini bildirmişti. Parlamento sonbaharda Kongo'da işlenen suçlar için özel bir soruşturma komisyonu oluşturacak ve bu komisyonun ardından da Belçika'nın Kongo'dan resmi olarak özür dilemesi gündeme gelecek. Tabii asıl sorun bundan sonra başlayacak. Bu özrün ardından nasıl bir tazminat ödenecek? Şimdi yoğun olarak bunun tartışması yapılıyor. Milyonlarca öldürülmüş ve mağdur edilmiş insan var. Uzmanlara göre mağdurların hepsine tazminat ödenmesi Belçika'yı iflasa bile götürebilir." diye konuştu.