Kemoterapi, anne karnındaki çocukların beynini etkiliyor mu?

Kemoterapi, anne karnındaki çocukların beynini etkiliyor mu?

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koranavirüs salgını bütün insanlığın gündelik hayatını işgal etse de bilim dünyasının çalışmalarına devam ettiğine vurgu yapan Yusuf Özkan, "Sadece Covid-19 ile ilgili değil, diğer hastalıkların tedavisi konusunda da bilim insanlarının çalışmalarını sürüyor. İşte bunlardan bir tanesi Belçika'nın Lof Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının yaptığı araştırma. Uzun süredir hamilelik esnasında kanser tedavisi gören veya kemoterapi alan kadınların karnındaki çocukların beyinlerinin nasıl etkilendiği konusunda soru işaretleri vardı. Belçikalı bilim insanları buna ilişkin yanıtları aradılar. Yapılan araştırmalarda sanılanın aksine kemoterapi ya da kanser tedavisinin anne karnındaki bebeğin beyinsel gelişimini çok da etkilemediği ortaya çıktı. Özellikle platin bazlı kemoterapilerde ileriki yaşlarda çocuklarda hafif de olsa bir olumsuzluk olduğu ortaya çıkmış ancak bunun nedeni kanser tedavisi ya da kemoterapi değil o dönemde annenin kanser nedeniyle hissettiği duygular ve yaşadığı psikolojik gerilim. Uzmanlar, platin bazlı kemoterpilerde şu an yapılabilecek bir şeyin olmadığı çünkü kanser hastalarını tedavisinde uygulanma zorunda olunduğunu belirtiyorlar." dedi.

"GELECEĞİN OTOMOBİLİNİN İŞARET FİŞEĞİ"

Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği ve geleceğin otomobili olarak lanse edilen araca da değinen Özkan, "Geleceğin otomobilinin işaret fişeği olarak değerlendiriliyor. 'Luca' adı verilen otomobil elektrikli ama piyasadaki elektrikli otomobillere göre daha hafif. 220 km'ye kadar hız yapabilen bir otomobil. Bu otomobilin bir özelliği de geri dönüştürülebilen malzemeden yapılması. Özellikle okyanuslardan toplanan plastik maddelerden, evlerden toplanan pet şişelerden ve evsel atıklardan yapılması bu otomobili özel kılıyor. Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri çevreye büyük zarar veren plastik atıkların otomobil endüstrisinde kullanıp kullanılmayacağını test etmek için böyle bir proje geliştirmişler. Geçen hafta görücüye çıkan otomobil bu anlamda hem insanlığa hem de bilim dünyasına umut verecek şekilde bir sonuç ortaya koydu. Zaten Hollanda Otomobil Geri Dönüşüm Kurumu da bu projeye oldukça iyimser yanaşıyor. Öte yandan Eindhoven Teknik Üniversitesi yetkilileri 'bugünden yarına okyanustan toplanmış plastiklerden yapılan otomobilleri piyasaya çıkması mümkün görünmüyor. Bunun için önümüzde daha uzun bir süre var. Ancak ilk olması açısından ve geleceğe ilişkin geri dönüşüm konusunda ipuçları barındırması açısından proje oldukça önem taşıyor.' vurgusunu yapıyor." ifadelerini kullandı.