Karbon salınımını %7,6 oranında azaltmalıyız

Karbon salınımını %7,6 oranında azaltmalıyız

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Dr. Altay Atlı, Birlemiş Milletler'in (BM) açıkladığı "Küresel Isınma Raporu" hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Küresel iklim değişikliği" konusunun son zamanlarda sıkça konuşulduğunu belirten Altay Atlı, bu durumun hayatımız üzerinde büyük olumsuz etkiler yarattığını, bu sebeple daha çok konuşulması gerektiğini aktardı.

"Küresel Isınma Raporu"nun rakamsal veriler ile birlikte, dünyanın şu anki konumunu gözler önüne serdiğini anlatan Atlı, raporun, küresel iklim değişikliği konusunda belirlenen hedeflerin gerçekçi olup olmadığını net bir biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

"Paris İklim Anlaşması"nın 2015 yılında imzalandığını ve kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bu anlaşmadan çekildiğini hatırlatan Dr. Atlı, "Paris İklim Anlaşması"nın temel hedefinin bu yüzyılın sonuna kadar küresel ısı artışının 1,5-2 dereceyi geçmemesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

"KARBON SALINIMINI %7,6 ORANINDA AZALTMAMIZ GEREKLİ"

"Küresel Isınma Raporu"ndaki rakamların ilgi çekici olduğuna değinen Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küresel ısı artışının, yüzyılın sonuna kadar 1,5-2 derece bandında kalması için, ürettiğimiz karbon ve sera gazı salınımlarını her yıl %7,6 oranında azaltmamız gerekiyor ancak mevcut duruma baktığımızda, herhangi bir azalmanın gerçekleşmediğini görüyoruz. Karbon ve sera gazı salınımlarının azaltılması gerekirken, yıllık bazda %1,5 oranında artığını gözlemliyoruz. Yüzyılın sonuna geldiğimizde, bu rakamlar bu şekilde artmaya devam ederse, hedeflenen 1,5 derecelik artışın, 3,9 derece olacağı hesaplanıyor."

Mevcut durumun iç açıcı olmadığı yorumunu yapan Atlı, bu kadar çalışmaya rağmen ilerleme yerine gerileme kaydedildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Hâlbuki yaklaşık 70 ülke karbon ve sera gazı salınımlarını nasıl azaltacakları ile ilgili taahhütlerde bulundu. Bazı ülkelerse çok daha fazlasını yaptı. Örneğin Almanya'da, yenilenebilir enerji anlamında çok büyük bir dönüşüm gerçekleştiriliyor."

"BU DÜNYA HEPİMİZİN, HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

"Küresel Isınma Raporu"nda, 70 ülkenin vermiş olduğu taahhütlerin de incelendiğini kaydeden Dr. Altay Atlı, sözlerine şunları ekledi:

"Raporda, eğer ısı artışı 1,5 derecede tutulacaksa, verilen taahhütlerin yaklaşık 5 kat daha artırılması gerektiği belirtiliyor. Bu durumun çok uzağında olduğumuz gibi, dünyayı en çok kirleten ülkelerden biri olan ABD'nin anlaşmadan çekildiği, kötü bir dönemden geçiyoruz. Dünya ortalamasına baktığımızda, küresel ısı artışı %1,5 olarak açıklanırken, ABD için ise bu rakam %2,7. Peki, ne yapacağız? Her şeyi Paris İklim Anlaşması'na bırakmamak gerek. Taahhütleri bulunan ülkelerin, taahhütlerini artırması ve bunları uygulamaya sokması gerekiyor. Almanya örneğinde olduğu gibi somut adımlar atılmalı. Ancak bu durum sadece devletler ile olacak bir şey değil. Sonuçta çevreyi sadece devletler kirletmiyor. Dolayısıyla herkesin, hepimizin kişisel olarak birtakım hedefleri olmalı ve bunları uygulamalıyız. Bu dünya hepimizin, herkes elini taşın altına koymalı. Çünkü raporda da gördüğümüz gibi bu şekilde bir yere varamıyoruz."