“Kaldırım işçileri sayesinde Hollanda yeni topraklar kazandı”

“Kaldırım işçileri sayesinde Hollanda yeni topraklar kazandı”

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa Birliği'nin (AB), kıta içindeki kanser vakalarına ilişkin rakamları açıkladığını hatırlatan Yusuf Özkan, "Oldukça çarpıcı sonuçlar var. Kanser vakalarının en fazla olduğu ülkelerin başında İrlanda, Danimarka ve Hollanda geliyor. En fazla rastlanılan kanser türleri arasında da cilt kanseri, meme kanseri ve akciğer kanseri yer alıyor. Cilt kanseri özellikle kuzeye gidildikçe Avrupa'daki insanlarının teninin renginin açık olmasından kaynaklanıyor. Görüşler bu yönde. Meme kanseri ise özellikle batı Avrupalı ülkelerdeki kadınlarda ön plan çıkıyor. Ancak akciğer kanseri ile ilgili veriler oldukça çarpıcı. En fazla vakanın göründüğü iki ülke, Hollanda ve Danimarka. Bu iki ülkede kanser vakalarının fazla olmasının en önemli nedeni 1970'de başlayan 'Kadın Özgürlüğü Hareketi'. Aralarında Hollanda Kanser Entegre Merkezi'nin de olduğu uzmanlık birimlerine göre kadınlarda akciğer vakalarının fazla görülme sebebi, sigara. 1970'de başlayan Kadın Özgürlüğü Hareketi ile birlikte Hollanda ve Danimarka gibi ülkelerde çok sayıda kadın sigara içmeye başladı. Çünkü özellikle Katolik toplumlarda Kadın Özgürlüğü Hareketi'nin yükselişine kadar kadınların sokakta sigara içmesi, başörtüsü olmadan sokakta dolaşması, hamileliğini gösterir şekilde sokağa çıkması ayıp sayılıyordu. Avrupa'da başlayan özgürlük hareketleriyle birlikte kadınlar sokakta daha fazla yer almaya başladı. İşte bu süreçte kadınların kazandığı alışkanlardan biri de sigara alışkanlığıydı. Sigara içenlerin sayısının artmasıyla birlikte kadınlarda akciğer kanserinin ciddi biçimde artış olduğu ortaya çıktı. Avrupalı uzmanlar da kadınlarda akciğer kanserinin artmasını sigara tiryakiliğine bağlıyor." dedi.

Hollanda'nın ilginç bir biçimde topraklarını büyüttüğünü belirten Özkan, "Bir süre önce Hollanda hiç savaşmadan, tek kurşun atmadan kısa sürede topraklarına yeni topraklar kattı. Kaldırım işçileri sayesinde Hollanda'nın yaklaşık 100 kilometre kare yeni toprağı oldu. Ülkenin güneybatısındaki Roosendaal şehri ile Belçika Essen kasabasının bulunduğu bölgedeki sınır çizgilerini işleyen kaldırım işçileri bir hata yaptılar ve sınır işaretlerinin bulunduğu yerden yaklaşık 1,8 metre uzağa taşıdılar. Böylece Hollanda işçiler sayesinde topraklarını artırmış oldu. Fakat iki ülke yetkililerinin sınırdaki incelemelerinde bu hata fark edildi. Yapılan görüşmelerde Hollanda'nın haksız bir şekilde toprak kazandığı, Belçika'nın da haksız bir şekilde toprak kaybettiği belirlendi. Bu nedenle de sınır taşlarının yeniden döşenmesi yanlışlığın düzeltilmesi kararlaştırıldı." diye konuştu.