“İtalya, 8 yıl sonra doğan bebeği konuşuyor”

“İtalya, 8 yıl sonra doğan bebeği konuşuyor”

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüsün yarattığı olumsuzluklardan bir tanesinin de haşerelerin sayısındaki artış olduğuna dikkat çeken Yusuf Özkan, "Farelerden sivrisineklere kadar günlük yaşamda insana zarar veren canlıların sayısında artış yaşanıyor. Yaz başından beri Avrupa'da ciddi şekilde haşere sıkıntısı yaşanıyor. Su ve kanalların yoğun olduğu ülkelerde özellikle Almanya ile Hollanda'da sivrisinekler rahatsızlık yaratıyor. Bunu önleyici çok sayıda materyal bulunuyor. Anacak bunların birçoğu insanlara alerji yapıyor, sağlık sorunu yaşatıyor. Bu nedenle uzmanlar doğal yollarla sivrisinekle mücadele yöntemini araştırmışlar. Bunların başında da bitkisel yöntemler mücadele geliyor. En etkili bitkisel üründe sarımsak olduğu belirtiliyor. Ancak birçok insan sarımsak kokusundan rahatsız olabiliyor. Bu nedenle de uzmanlar limonu öneriyor. Sadece limonun değil limon kokulu ürünlerinde sivrisineklerle mücadele başarılı olunduğu belirtiliyor. Bir başka tavsiye edilen ürün de kedi nanesi." diye konuştu.

Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi İtalya'da da insanları kendi köylerine çekebilmek için önemli teşviklerin verildiğine vurgu yapan Özkan, "İşsizlik ile göç nedeniyle İtalya'nın köylerinde ve kasabaların nüfus ciddi biçiminde azalmış durumda. Fakat İtalya'nın en küçük belediyelerinden olan Monterano'dan sevindirici bir haber geldi. Bir köyde sekiz yıl sonra ilk kez bir bebek dünyaya geldi. 28 olan köy nüfusu 29'a yükseldi. Denis adı verilen çocuğun sağlığının gayet iyi olduğu belirtiliyor. Bu köy aynı zamanda koronavirüsün yoğun yaşandığı Lombardiya bölgesinde yer alıyor. Köyün yöneticileri ve belediye başkanı bu doğumdan dolayı son derce mutlu. Bebeğin annesi de ilgi odağı olmuş durumda. İtalyan medyasına yaptığı açıklamada anne oldukça şaşkın olduğunu belirtiyor. Kasabada herkesin beklentisi yeni bebeklerin dünyaya gelmesi ve nüfuslarının artması." ifadelerini kullandı.