Işık Öğütçü Babası Orhan Kemal'ı CRI TÜRK'e Anlattı

Işık Öğütçü Babası Orhan Kemal'ı CRI TÜRK'e Anlattı

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimleri arasına adını yazdıran Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü babasının doğum yıldönümünde CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da babası Orhan Kemal'i anlattı.

"ORHAN KEMAL TÜRKİYE'NİN BABASIYDI"

Orhan Kemal'in yaşadığı her şeyi samimi ve sıcak bir dille kaleme aldığını ifaden Işık Öğütçü, Orhan Kemal'in eserlerinin aslında bir Türkiye olduğunu söyledi. Orhan Kemal'in sadece kendisinin babası değil Türkiye'nin babası, hemşerisi olduğunu ifade eden Öğütçü, Orhan Kemal'in herkesle diyalog kurduğunu vurguladı. Orhan Kemal'in çok iyi bir gözlemci olduğunu da söyleyen Öğütçü, babasının bir anısını CRI Türk'te katıldığı programda şu sözlerle anlattı;

"Babam bir gün Cağaloğlu'nda bir gazetenin yazı işlerinde Semih Balcıoğlu ve yanındakilerle otururken içeriye üzerinde tulumla bir işçi girmiş. Bir takım dertlerini anlatmış ve çıkmış gitmiş. Bunun üzerine babam, Semih Balcıoğlu'na bu işçinin Devlet Demiryolları'nda çalıştığını ve makasçı olduğunu söyleyince Balcıoğlu şaşırmış ve adamın arkasından giderek ne iş yaptığını sormuş. Adam, Devlet Demiryolları'nda çalıştığını ve makasçı olduğunu söyleyince herkes çok şaşırmış" 

"SANATÇININ BİR ÖYKÜSÜ YA DA BİR ŞİİRİ BİR POLİTİKACININ SAATLER SÜREN NUTKUNDAN DAHA ETKİLİ OLABİLİR"

Orhan Kemal'in halkını, el hareketlerinden, konuşmasından anlayacak kadar iyi tanıyan gerçek bir sanatçı olduğunu bu anıyla ifade eden Işık Öğütçü, halkın Orhan Kemal'in kitaplarını okudukça onun dünyasını daha iyi anlayacağını belirtti.

Işık Öğütçü, Irmak Hekimoğlu'nun sorduğu Orhan Kemal yaşasaydı günümüz sorunlarına, siyasete, toplumsal hayata bakış açısı nasıl olurdu? Sorusuna "Babam yaşasaydı halkında yanında durmaktan hiç vazgeçmezdi,  şu anda halkımızın yaşadığı birçok sorun var. Örneğin fındık fiyatlarının düşük olması, babam mutlaka gider üreticiyle konuşur, onların sıkıntılarını kaleme alırdı" dedi. Öğütçü, Orhan Kemal'in gerçek sanatçıların yapması gereken eleştiri ve muhalefetin hükümetler tarafından dikkate alınması için uğraşacağını da sözlerine ekledi. Öğütçü, sanatçıların bir öyküsü ya da bir şiirinin politikacıların saatler süren nutkundan daha etkili olabileceğini de dile getirdi.

Orhan Kemal'in dünyada kitapları en çok çevrilen ikinci yazar olduğunu da ifade eden Işık Öğütçü, Orhan Kemal'in 'Avare Yıllar', 'Cemile' ve 'Baba Evi' isimli kitaplarının ilk kez Çinceye çevrildiğini de belirtti.