İran, Muhsin Fahrizade suikastına nasıl bir yanıt verecek?

İran, Muhsin Fahrizade suikastına nasıl bir yanıt verecek?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve İran'da yaşanan Muhsin Fahrizade suikastını değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Biden koltuğa oturmadan önümüzdeki dönemde dair olacaklara dair ilk işaretlerinin gelmeye başladığına vurgu yapan İsmet Özçelik, "İran'ın nükleer programının başındaki isim Muhsin Fahrizade Tahran'da silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Fahrizade, İran açısından önemli bir bilim insanı. Daha da önemlisi Kasım Süleymani'nin yakın bir dostu ve aynı ekolün temsilcilerinden. Bu nedenle de İran'da çok ciddi tepkilere yol açan bir suikast oldu. Peki, bu suikastı kim yaptı? İran, İsrail'i, Mossad'ı işaret etti. İsrail'in, Mossad'ın İran'da daha önceki sabotajları vs. bilinen bir durumdu. Ayrıca İsrail Başbakanı Netanyahu, 2018'de Muhsin Fahrizade'nin ismini bizzat vermiş ve bu isme dikkat çekmişti. Bu da bu işin arkasında kimin olduğu konusunda hemen bir fikir veriyor. New York Times gazetesi, üç ayrı Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, 'Saldırının arkasında İsrail var' yazdı. Bütün bunlar düşünülürse fazla bir tartışılmaya yer verilmeden bunun arkasında kimin olduğu netleşmiş oluyor." dedi.

İSRAİL BUNU NEDEN YAPTI?

"Peki, İsrail bunu neden yaptı?" bu sorunun önemli olduğuna dikkat, çeken Özçelik, "Bunun için de çeşitli nedenler gündeme getiriliyor. Birincisi, İran'ı tehdit etmek. 'Gerekirse senin topraklarında senin adamlarını vururum, koruyamazsın.' demek. Yani bir anlamda İran'ın karizmasını çizmek. Nitekim İran'da uzun süre böyle bir saldırı, suikast olmamıştı. Bu durum İran içinde de sıkıntı yarattı. 'Biz kendi adamlarımızı koruyamıyor muyuz?' gibi eleştiriler gelmeye başladı. Bu önümüzdeki dönemlerde muhtemelen devam edecektir. İkincisi, İran'ı tahrik edip hata yaptırmaya zorlamak, arkasından da ABD'nin İran'ı vurmasının önünü açmak. İsrail'in eskiden beri böyle bir düşüncesi var. Üçüncüsü ise, Biden'a da bir uyarı. Biden adaylık döneminde İran ile yeniden nükleer anlaşmasına dönebilecekleri mesajını vermişti. Bu saldırı ile 'İran'la nükleer anlaşmaya dönersen arkası gelir.' mesajı verildiği ifade ediliyor. Öte yandan İsrail bölgede Türkiye, Rusya ve İran ittifakından son derece rahatsız. Bu ittifakın sürmesi halinde büyük sıkıntıya gireceğini düşünüyor. Bu ittifakı dağıtmak için de bir çaba olabilir." diye konuştu.

POMPEO'NUN ZİYARETİ VE NETANYAHU-SELMAN GÖRÜŞMESİ

Suikast öncesi ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun yedi ülkeyi kapsan bir geziye çıktığını hatırlatan Özçelik, "Pompeo birçok ülkeye uğradıktan sonra Suudi Arabistan'a gitmişti ve burada ilginç bir olay yaşanmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Veliaht Prens Selman ile görüşmüştü. Bu bölge açısından son derece kritik bir olaydı. Bu haber İsrail tarafından sızdırıldı. Bu aşamada bu üçlü görüşme dikkat çekiyor. Bu gelişmeyi özellikle Tahran'da görev yapmış emekli büyükelçi ve diplomatlarla da konuştuk. Onların değerlendirmesi de şöyle, 'İsrail, İran'ı hiç boş bırakmıyor. Mossad yoğun faaliyet içinde. İran'ın nükleer bomba üretmemesi için her yolu deniyor. Muhsin Fahrizade suikastı da bu çerçevede ele alınmalı. Suikastın arkasında İsrail olduğu Mossad'ın gerçekleştirdiği net bir şekilde ortada. İsrail, Biden göreve başlamadan ön alma sevdasında.' Emekli büyükelçi ve diplomatlar ayrıca saldırı öncesi gelişmelere dikkat çektiler." ifadelerini kullandı.

İRAN BU DURUMA NASIL YANIT VERECEK?

İran'ın bu duruma nasıl yanıt vereceğinin çok tartışılan konulardan biri olduğunu belirten Özçelik, "Hatırladığımız bir olay var, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye suikast düzenlenmişti. İran da 'Bunun intikamını alacağım.' demişti ve ardından Irak'taki ABD üslerine bomba yağdırmıştı. Üslerin bir kısmı kullanılmaz hale gelmişti. Bu Japonya'nın saldırısının ardından 75 yıl sonra ilk kez oluyordu. Bir başka ülke ABD'nin üstlerine saldırmıştı. ABD bu saldırılara hiçbir karşılık veremedi. Suikast sonrası İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, 'Failler kesinlikle cezalandırılacak.' dedi. Cumhurbaşkanı Ruhani de, 'Bu eylemi cevapsız bırakmayacağız. Zamanı geldiğinde yanıt vereceğiz. Siyonist rejimin elini okuduk. Onların tuzağına düşmeyeceğiz." açıklaması yaptı. Bu da çok dikkatli politika izleyeceklerinin ve İsrail'i önümüzdeki dönemde birçok alanda sıkıştıracaklarının kanıtı. Öte yandan bölgede İran'la birlikte hareket edebilecek olan silahlı ve iyi eğitim almış gruplar da var. Bunlar da harekete geçebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/BYhFAa-jkL8