“Irak ve Suriye'de yeni gelişmeler var”

“Irak ve Suriye'de yeni gelişmeler var”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Orta Doğu'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Irak'ta yeni gelişmelerin olduğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, "Irak'ta Mustafa el-Kazımi hükümetinin 15 bakanı güvenoyu aldı. 5 bakana güven verilmedi. 2 bakanın güven oylaması da daha sonra yapılmak üzere ertelendi. En önemli bakanlıklar Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı. Başbakan el-Kazımi bu bakanlıklara partilerden birini atamak istemedi. Bu bakanlıklar anı zamanda İran'ın ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) en hassas oldukları bakanlıklar. Kazımi hükümetine İran ve ABD belli ölçülerde destek veriyorlar. Suudi Arabistan prensi de Kazımi'yi Riyad'a davet etti. Bu gelişmeler günün koşullarına göre Irak'ta bir uzlaşma hükümeti kurulmuş olduğunun göstergesidir. Peki, İran ve ABD aynı anda neden Kazımi hükümeti destekliyor? Şu anda ABD bölgede ciddi sıkıntıya girmiş durumda. Irak'ta ciddi kayıpları var. Bu nedenle şu andaki durumdan en iyi şekilde yararlanmak zararları en aza indirmek politikası izliyor. Öte yandan Irak'ın kuzeyinde de dengeler değişiyor. Türk ordusunun PKK'yı etkisizleştirmesi, Kandil bölgesinde hareketsiz hale getirmesi Barzani'nin de tavrının değişmesine neden oldu. Barzani ile PKK arasındaki ilişkiler belli ölçülerde bozulmuş gözüküyor. Bu Barzani-ABD ilişkilerini de etkiledi. ABD son dönemde KBY'ye (Kürdistan Yurtseverler Birliği) yaklaşmış gözüküyor ve KBY ilişkilerinde belli artışlar var." dedi.

Suriye'deki yeni gelişmelere de değinen Özçelik, "İdlib'de Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşma sürüyor. Bu anlaşma uyarınca M4 kara yolunda Türk-Rus devriyesi devam ediyor. ABD, Idlib'de kontrol ettikleri grupları Türkiye ve Rusya'ya karşı kışkırtsa da çok etkili olamadı. Esad yönetiminin şu aralar daha çok ekonomik sorunlarla meşguliyeti var. Rusya ve İran kendi derdiyle uğraşıyor. Petrol fiyatlarının düşmesi üstüne pandeminin gelmesi iki ülkede de belli sıkıntılar yarattı. Bu iki ülke kendi derdiyle uğraşırken Esad yönetiminin ekonomik sıkıntısı da arttı. 1 dolar 1600 Suriye Lirası'na kadar yükseldi. Bu ciddi bir devalüasyon anlamına geliyor. Esad, ekonomik krize çözüm için kendi ülkesindeki zenginlerine yöneldi. Bir bakıma onlardan bu sıkıntılı dönemde ellerini taşın altına koymalarını istedi. Buna belli tepkiler olduğu gözüküyor. Suriyeli zenginlerin bir kısmının paralarını yurt dışına kaçırdıkları söyleniyor. En çok tartışılan ise yine Esad'ın bir yakını olan ülkenin en zengini Rami Makhlouf'un durumu. Makhlouf'un Suriye'de ciddi bir ekonomik gücü var. Makhlouf'un mallarına el konulduğu iddiaları var. Suriye yönetiminden farklı açıklamalar var. Esad'ın tavrı anlaşılıyor. Yaşanan gelişmeler dolaysıyla halk yoksulluk içinde. Burada halkın üstüne gitmektense, varlıklı insanların üzerine gitmek ve onları ekonomik krizin çözümüne ortak etmek. Onların da buna katkı yapmasını istemek. Herhalde son derece mantıklı bir şey olsa gerek. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek? Ancak peş peşe gelen sorunlar Esad yönetimini sıkıntıya sokuyor. Esad yönetiminin ülkedeki zenginlerin üzerine gitmesiyle 'Esad yönetimine destek azaldı' tartışmalarının eş zamanlı olarak sunulması dikkate alınması gereken bir nokta." diye konuştu. 

Video Link: https://www.youtube.com/embed//7YEedpm8E68