“İnsanlar bu tehlikeyi dikkate almıyorlar”

“İnsanlar bu tehlikeyi dikkate almıyorlar”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dünya genelinde 20 bini aştı.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bin 494'e, vaka sayısı ise 452 bin 156'ya ulaştı.

Bugüne kadar en fazla can kaybı 7 bin 503 kişiyle İtalya'da kaydedildi. İtalya'nın ardından ikinci sırada yer alan İspanya'da 3 bin 434 kişi hayatını kaybetti. Salgının ortaya çıktığı Çin, 3 bin 281 can kaybıyla üçüncü sırada yer aldı. Covid-19 salgınından en fazla ölümün gerçekleştiği dördüncü ülke 2 bin 77 kişi ile İran, beşinci ülke ise 1100 kişi ile Fransa oldu.

Salgının başladığı günden beri koronavirüs sebebiyle 562 kişinin hastalandığı ve 11 kişinin de yaşamını yitirdiği 1,33 milyarlık nüfusa sahip Güney Asya ülkesi Hindistan'da önceki gün resmen sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra milyonlarca insan sokağa çıktı ve marketlere akın etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin yaptığı açıklamanın ardından Hindistan'daki bakanlıklar sokağa çıkma yasağının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Modi'nin açıklamasında gıda, manav, meyve ve sebze satan yerlerin açık kalacağı bildirilerek "Vatandaşlarımıza evlerine sipariş söylemelerini öneririz." denildi. Öte yandan, ülkede temel gıda ürünleri satan yerlerin haricinde bankaların, ATM'lerin ve sigortacıların, basılı ve online medya kuruluşlarının açık kalacağı ve benzin istasyonlarının da sokağa çıkma yasağından muaf olduğu belirtildi.

SOSYAL MESAFE ÖNEMLİ

Almanya'da yaşayan Hindistanlı iki genç mühendis Khushboo Ara ve Tiasa Ghosh, ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili alınan tedbirleri ve bölgedeki son durumu CRI Türk Türkiye'ye anlattı.

Türkiye'ye sevgilerini göndererek sözlerine başlayan Khushboo Ara ve Tiasa Ghosh, Hindistan'daki önlemlerin yanı sıra Almanya'da koronavirüse karşı bireysel olarak neler yaptıklarından da bahsettiler.

Khushboo Ara, her gün Hindistan'daki vaka sayısının arttığını görmekten büyük üzüntü duyduğunu söyleyerek geçen hafta 10 ile 20 vaka olduğu bilgisinin paylaşıldığını ancak bu hafta 220 hatta daha fazla vaka sayısına ulaşıldığını aktardı. "Daha çok insanın virüsten etkilendiğini görmek çok üzücü" diyen Ara, "Umarım en kısa sürede bu salgın sona erer." dedi.

Tiasa Ghosh ise aldıkları önlemlerden söz ederek sosyal mesafe koymaya başladıklarını belirtti. Sosyal iletişimlerini mümkün olduğunca en aza indirmeye çalıştıklarını vurgulayan Ghosh, uzmanlar el ve yüz yıkamanın, burun silmenin öneminden söz ettiği için ellerinden geldikçe bunları yerine getirdiklerini ifade etti.

SADECE HÜKÜMET DEĞİL KORONAVİRÜSE KARŞI HERKES SAVAŞMALI

Khushboo Ara, Hindistan'da hükümetin aldığı tedbirlere değindi. Yakın zamanda sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başladığına dikkat çeken Ara, "Hükümetin koronavirüsü durdurmak için çok çalıştığına inanıyorum ama ayrıca şuna da inanıyorum ki, sadece hükümet değil herkes koronavirüse karşı savaşmalı ve bunun için çabalamalı. Alınması gereken ilaçları hükümet sağlıyor. Virüs taşıyan kişiler izole ediliyor, hükümet onları farklı hastanelerde tutuyor ve gerekli ilaçları temin ediyor. Hükümetin gerçekten iyi iş çıkardığını düşünüyorum." diye konuştu.

Gerekli olmadıkça seyahat etmediklerinin altını çizen genç mühendis Tiasa Ghosh, özellikle toplu taşımayı kullanmamaya çalıştıklarını bildirerek sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer çok insan varsa iç içe olmamaya çalışıyoruz, toplu taşımayı kullanıyorsak tutulacak yerlere dokunmamaya çalışıyoruz ve çevreye dikkat ediyoruz. Özellikle dezenfektan kullanıyoruz. Her zaman dezenfektan taşıyor ve yeni bir çevreye girdiğimizde kullanıyoruz. Böylece eğer etkilensek bile diğer insanları etkilemeyiz. Diğerleri için taşıyıcı olmamalıyız, bu çok önemli. Sosyal mesafeyi koruyoruz ve dezenfektan kullanıyoruz, ellerimizi sık sık yıkıyoruz."

"İNSANLAR BU TEHLİKEYİ DİKKATE ALMIYORLAR"

Toplum bilinci konusunu değerlendiren genç mühendis Khushboo Ara ise, bugüne dek hemen hemen Hindistan'ın her yerinde insanların koronavirüsün farkında olduğunu dile getirdi.

"Fakat ülkenin bazı bölgelerinde yaşayan insanlar bu virüsün etkisinin ne kadar büyük olduğunun farkında değil." diyen Ara, şunları söyledi:

"İnsanlar bu tehlikeyi dikkate almıyorlar. Şunu söylemeliyim ki, herkes bu işi dikkate almalı. Bu şaka değil çünkü henüz tedavisi, bir ilacı ya da aşısı yok. Umarım doktorlar yakında bulurlar ve biz de o zaman güvende oluruz. Lütfen koronavirüs hakkında daha çok makale okuyup güvende olmaya çalışın ve diğerlerini de güvende tutun."

Tiasa Ghosh, son olarak dünyada her geçen gün artan vaka sayılarına ilişkin konuştu ve bu durumun korkutucu boyutlara ulaştığını anlattı. "Vaka sayısı hayal edilemez bir hızda ilerliyor." açıklamasını yapan Ghosh, sözlerini şöyle noktaladı:

"Çin'de başladı ve İtalya'ya yayıldı. İtalya'nın durumu çok daha kötü, bundan daha kötüsü olamaz ama her ülkenin bundan öğrenecek bir şeyi var, diye düşünüyorum. Şu an almaları gereken önlemleri belki daha önce almalıydılar. Bizim de öğreneceğimiz şeyler var, kesinlikle bunu çok ciddiye almalı ve sosyal buluşmalardan kaçınmaya çalışmalıyız, virüsün diğer insanlara bulaşmasını engellemeliyiz."

Haber / Röportaj: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/fsU_ebz0G7Y