İnaktif aşı dünyadaki birçok hastalığı ortadan kaldırdı

İnaktif aşı dünyadaki birçok hastalığı ortadan kaldırdı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında hayata geçirilen tedbirlerin yanı sıra aşı ve ilaç çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede yüksek seyreden Covid-19 vakaları, son haftalarda Türkiye'de de artış gösterdi. Uzmanlar, alınan önlemlerin etkisinin görülmesi için 10 ila 15 günlük bir sürenin geçmesi gerektiğini söylüyor.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, CRI Türk'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu "Manşet" programına konuk oldu. Aydın, son haftalarda artan vakalara karşı alınan tedbirler, aşıların geliştirilme süreci ve uygulanması konularında değerlendirmede bulundu.  

Prof. Dr. Ahmet Aydın, alınan yeni tedbirlere rağmen vakaların yüksek olduğunu ancak ağır hasta sayısındaki artış hızının durduğunu belirterek, tedbirlerin etkisinin ilerleyen 10 günlük süreç içinde daha iyi görülebileceğini ifade etti.

"CORONAVAC AŞISI BİLDİĞİMİZ TÜR İNAKTİF AŞILARDAN BİR TANESİ"

Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının Türkiye'de uygulanması konusunda görüşlerini aktaran Prof. Dr. Ahmet Aydın, şunları kaydetti:

"Kullanılacak aşıların bazıları acil kullanım izinleri aldı. Aşılarda bu kadar kısa sürede buralara gelinmesi, aşıların büyük bir aşama kaydettiğini gösteriyor.  İnaktif aşı yıllardır bildiğimiz bir teknoloji. Şu anda bu aşının kullanıldığı birçok hastalık dünya üzerinden kaldırıldı. Bilinen bir teknoloji olması nedeniyle karşılaşılacak sorunları daha rahat biliyoruz. Bunun MRNA teknolojisinin güvensiz olduğu anlamı taşımaması lazım. Bir ilaç veya aşı geliştirilirken malzemelerin standartları çok yüksektir. Burada hiçbir risk alınmaz. Gereken kademelerden güvenli olarak geçmemiş bir aşı gündemimize gelmez. CoronaVac aşısı bildiğimiz tür inaktif aşılardan bir tanesi. Binlerce insanda kullanıldığını raporlarında görüyoruz. Faz-3'ün sonuçlarının da 15 Aralık'ta açıklanacağına dair duyumlarımız var. Bu zamana kadar ciddi bir yan etkiyle karşılaşılmadı. Aşılardan da çok büyük yan etkiler beklenmez. En ağır vaka, alerji vakalarıdır. O nedenle şu andaki üç tür aşıda da güvenlik olarak endişemiz yok. Etkinlikleri de oldukça yüksek. Aklımızı karıştırmadan bu aşılara destek vermemiz lazım. Kapanmayla vakaları kontrol edebildik ama nereye kadar kapanacağız? Etkin bir aşıyla kapanmaları kıracağımız görünüyor önümüzde."

İKİ KEZ ENFEKTE OLMADA BİREYSEL FARKLILIKLAR ÖNEMLİ

Aşı karşıtları ve aşılara endişeyle yaklaşanlarla ilgili yorumda bulunan Prof. Dr. Ahmet Aydın, aşı tedirginliğinin aşıların çok hızlı geliştirilmesi nedeniyle normal olduğunu söyleyerek, aşıların çok ciddi çalışmalar sayesinde hızlıca sonuçlandırıldığını dile getirdi.

Dünyada milyonlarca insanın hastalandığını anımsatan Prof. Dr. Aydın, "Aşıları test edebileceğiniz yeteri kadar gönüllüye ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla tedirgin olmayalım, bir sene içinde birçok testi yapabilecek hale geldi endüstri." dedi.

Koronavirüs nedeniyle iki kez enfekte olabilme konusunda da açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Aydın, bu vakalara çok fazla rastlanmadığını ama bu vakaların da görüldüğünü bildirdi.

"Bireysel farklılıklar çok önemli." Diyen Aydın, sözlerine şöyle sürdürdü:

"Bazı ilaçlara, bazı aşılara hassas bireyler hassas tepkiler verebilirler. Dolayısıyla hangi kişilerde ikinci enfeksiyon olacağı konusunda çok endişelenmeye gerek yok. Vakalar var ama çok büyük vakalar değil. Dört, beş ay içinde ikinci bir enfeksiyon olması çok beklenmeyen bir durum. Fakat sağlıkta iki kere iki dört yoktur. Yaşanmış bir olay varsa bu da gerçekleşebilir bunu da unutmayalım. Vakaların yüksek olduğu dönemde sadece aşı ile değil diğer koruyucu ekipmanlarla özellikle de maskeyle korunmalıyız. Her şey bitti aşı geldi, diye bir şey en azından 4-5 ay olmayacak. Nisan, mayısa kadar biz yine maskemizi, mesafemizi koruyarak, aşıyı da olarak bu süreci atlatacağız."

ANTİKOR BAĞIŞIKLIĞI GEÇİCİ BİR DURUM MU?

Son olarak, antikor bağışıklığının süresine yönelik yaşanan tartışmalara değinen Prof. Dr. Ahmet Aydın, "Normalde bu aşılar uygulanmaya başlayınca insanlar en az 2 yıl takip edilecekler. Dolayısıyla bunun etkinliğinin ne kadar sürdüğünü hep beraber göreceğiz. BionTech aşısında 6 ay olduğu söylüyor ama Rusya'dan yapılan açıklamada aşının iki yıl bağışıklık kazandırdığını söylüyorlar. Ancak iki yılı nasıl söyleyebilirsiniz ki, daha iki yıl geçmedi bu hastalık üzerinde. Dolayısıyla bunu zaman gösterecek. Aşının kontrolü devam edecek. Her aşıya şu anda acil kullanım izni verildi. Kontroller devam edecek ama insanlık için gerçekten çok büyük bir adım olduğunu düşünüyorum bu dar zamanda bu kadar etkin aşının geliştirilmiş olması önemli bir gelişme." diye konuştu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/ObNSNXBd7Ig