“İktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur”

“İktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur”
“İktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur”
“İktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur”
“İktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur”

İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Baydur CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu "CRI Türk Özel" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

İşte Prof. Dr. Baydur'un açıklamalarından satır başları;

-Sayın Cumhurbaşkanına danışmanlarının İskandinav ülkeleri ile ilgili verdiği rakamlar ve sosyal güvenlik sistemi ilgili makro ekonomik dengelerin bozulduğuna dair bilgiler doğru değil.

-EYT konusu aslında bugünün konusu değil, çok geniş bir arka planı var. 1999 yılında 4447 sayılı kanunla prim gün sayısı 5 bin günden 7 bin güne çıkarıldı ve ayrıca yaş sınırı getirildi.

-EYT, mağdur vatandaşlarla kamu bürokrasisinin oturup bir şekilde uzlaşması gereken konudur.

-Fanus içerisinde yetiştirdiğimiz en kıymetli beyinlerimiz yurt dışına gidiyor, orada kalıyorlar ve dönmüyorlar. Bu aslında bizim için eskiden beri bir yara idi. Fakat içinde bulunduğumuz ekonomik durumdan dolayı bu yara giderek derinleşen bir yara haline geldi.

-Bağımsız yargının olmadığı, aslında hukukun olmadığı, hukuk yoksa da güvenin olmadığı bir yere sermaye gelmez.

-Sahada Türkiye'nin argümanlarının dışında bu meselenin bir enternasyonalize sorunu olduğu görmek lazım. En büyük tehlikelerden biri bu. YPG'nin sahadan çekilmesi, 3 km'nin dışında olması Türkiye'nin sınır güvenliği açısından çok önemli ama Türkiye'nin farklı baktığı bu mesele uluslararası cenahta farklı bir boyutta gidiyor.

-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vaz geçmez. Burada birinci öncelik İsrail'in güvenliğini sağlamaktır. İkincisi, orada YPG'nin olması istiyor. Çünkü Basra Körfezi'nden Doğu Akdeniz'e kadarki bölgede petrol trafiğini kontrol etmek istiyor. İran'ın petrol akışını kontrol etmek istiyor. Çin'in Kuşak ve Yol projesinin bölgedeki trafiğini hançerlemek istiyor.

-ABD, uluslararası ilişkilerde sistemi zorlayacak. ABD'nin ve doların egemenliğine sekte vuracak unsurları dumura uğratma konusunda YPG'yi önemli bir enstrüman olarak görüyor.

-Obama, İsrail Başbakanı Netanyahu'yu oval ofiste görüşmek için bekletirdi. Açık kaynakların yazdığına göre Netanyahu'nun küfür ettiği söyleniyordu.

-İran, sahasının dışında titreşim alanı onu çapı ve kalibresinden ölçülemeyecek kadar büyüktür. Önemli bir etki sahası var yayılmacı bir politik izledi bunda da başarılı oldu.

-ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'Onurlu İran halkının yanındayız' demiş. Şunu da sormak lazım; sen Şah rejimini yıkarken de 'Onurlu İran halkı diyor muydun?' Şah'ı devirip, Humeyni'yi getirirken İran halkının bankalardaki 200 milyar dolarına neden el koydun?

-Önlem alınmazsa ambargo ve aşırı sıkıştırma süreci gerçekten dalga dalga yayılıyor. Bu durum kar topu gibi büyüyerek umulmadık bir derecede belki bugünden yarına değil ama rejimin tamamen çöküşüne doğru gidebilir.

-Türk halkı, ekonomik krizlere aşılı bir millettir. Enflasyonla yaşamak kaderidir. Türk halkı aynı zamanda istikrarsızlığı sevmez. Protesto hareketini gösterir ama devlet ile kavga etmeyi sevmez.

-İktidarın işsizliği ve ekonomik sıkıntıyı bir güvenlik meselesi gibi kabul edip bütün varını yoğunu buna harcaması lazım.

-(Erdoğan'ın CHP'li bir siyasetçi ile görüştü iddiası) Böyle bir görüşme olmuş olabilir ama yazıda belirtildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanının 'Seni CHP'nin başına getirelim' demeyecek kadar akıllı bir siyasetçi olduğunu biliyorum. Görüştüğü kişinin de 'Çok memnun oldum o zaman desteklerinizi bekliyorum' demeyecek şekilde akıllı olduğunu düşünüyorum.

-Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurma konusunda biraz tadını kaçırdığını düşünüyorum. Bekleniyorlardı ortaya çıktılar. Araya belki Barış Pınarı Harekâtı girdi, belki siyasetin daha dingin olacağı ortamı bekliyorlar ama 'Fazla naz aşık usandırır' derler.

-Siyasi iktidar çeşitli tedbirler almaya çalışıyor. Bunun tezahürlerini sahada mutlaka görmek isteyecektir. Böyle bir siyasi iklimde iktidar için erken seçime gitmek bir intihar olur. Cumhur İttifakı'ndan böyle bir şey çıkacağına zannetmiyorum ama bu demek değildir ki 2023'e kadar bu iş. Eğer iyi ise iktidar iyilerin meyvelerini toplayacaktır. Kötü ise çaresizlik içinde erken seçime gidecektir.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/SjLbG8kf7nU