“İki Toplantı” uluslararası basın tarafından yakından takip ediliyor

“İki Toplantı” uluslararası basın tarafından yakından takip ediliyor

13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısı geçen hafta başladı. Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısı, Covid-19 salgını nedeniyle 22 yıl sonra ilk kez mayıs ayına ertelendi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, cuma günü toplantıda Hükümet Çalışma Raporu'nu sundu. Başbakanı Li, küresel çapta süren salgının ekonomi ve ticaret üzerinde büyük belirsizlikler yaratmasından dolayı Çin hükümetinin 2020 için ekonomik büyüme hedefi belirlemediğini açıkladı.

Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, "İki Toplantı"yı ve "Hükümet Çalışma Raporu"nu CRI Türk Türkiye'ye değerlendirdi.

Bu yılki "İki Toplantı"nın koronavirüs salgını dolayısıyla çok olağanüstü şartlarda gerçekleştiğini söyleyen Çolakoğlu, sadece Çin'in değil tüm dünyanın olağanüstü şartlar geçirdiğini belirtti.

"İKİ TOPLANTI'NIN GERÇEKLEŞMESİ ÇİN'İN EKONOMİK VE SİYASİ HAYATININ NORMALE DÖNMESİNİN BİR İŞARETİ"

"Bu yılki oturum, iki ay gecikmeyle yapılıyor. Bu, Çin'in ekonomik ve siyasi hayatının normale dönmesinin bir işareti." açıklamasını yapan Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böyle büyük çaplı bir Meclis toplantısının, yaklaşık beş bin üyenin katıldığı toplantının gerçekleşmesi normalleşme adına önemli bir adım. Çin'de ilk defa ilk çeyrekte eksi büyüme gerçekleşti, bu beklenen bir durum. Dünyanın pek çok ülkesinde de bu bekleniyor. Bu eksi büyüme tüm dünyayı etkilediği için 2020 yılında pek çok ülke ekonomisinin öngörülemez şekilde ya eksi büyüyeceği veya düşük rakamlarda büyüyeceği yönünde tahmin var. Bu tahminler bugünkü koşullarda yapılıyor dolayısıyla beklenmedik yeni gelişmeler olursa ekonomi ne yönde şekillenir bunu şu aşamada tahmin etmek zor. Mevcut şartlarda Çin Başbakanı Li Keqiang'ın açıklamalarına bakıldığında ilk defa büyüme yani Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) hedefi konmamış durumda bu anlaşılabilir ve normal."

"İKİ TOPLANTI" BU YIL ÇOK OLAĞANÜSTÜ ŞARTLARDA GERÇEKLEŞİYOR

Bugüne kadarki toplantılarda hedeflerin açıkça ortaya konduğunu ve her yıl bunların kontrolünün yapıldığının altını çizen Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, "Bu yıl çok olağanüstü şartlarda gerçekleştiği için bu konuda net bir tahmin yok. Ancak diğer taraftan kongrede ele alınan hedeflere bakıldığında, ilk çeyrekteki eksi büyümenin önümüzdeki çeyreklerde hızlı bir büyüme ile kapatılması en azından Çin ekonomisinin normal yıllık büyüme seyrinde olmasa bile mümkün olduğunca az kayıpla telafi etmesi konusunda hedefler var. Tabii burada sadece Çin'in hedef koyması değil, dünya ekonomisinin de toparlanması önemli çünkü Çin aynı zamanda dünyanın üretim üssü. Eğer dünyanın diğer ülkelerinde ekonomiler toparlanamazsa dolayısıyla Çin'in ihraç ürünlerine olan talep de büyük ölçüde daralacak ve Çin'in ekonomik hedeflerini tutturması da zorlaşacak. Bu noktadan 'İki Toplantı'da ele alınan hedeflere ve Çin hükümetinin programına baktığımızda hem Çin bazında ulusal hedefler konuyor hem de dünyadaki ekonomik gelişmeleri yakından takip etme ve bunları değerlendirme süreci söz konusu. Hedef konmaması gayet anlaşılabilir bir durum." diye konuştu.

DÜNYA EKONOMİSİNE OLUMLU BİR SİNYAL GÖNDERİLİYOR

Prof. Dr. Çolakoğlu, Çin'in yoksullukla mücadeledeki başarısına vurgu yaparak eğer toplantı mart ayında gerçekleşseydi bu konunun "İki Toplantı"nın en önemli olumlu çıktılarından biri olacağını dile getirdi.

"Çünkü önceki parlamento toplantılarında ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) kongrelerinde konan hedeflere baktığımızda yoksulluğun azaltılması en önemli hedeflerdendi ve 2020 hedefi vardı." diyen Çolakoğlu, şunları kaydetti:

"Bu hedefin büyük ölçüde gerçekleştiğini görüyoruz. Yoksulluğun azaltılması konusunda Çin, geçen yıllarda gerçekten büyük adımlar ortaya koydu ve orta sınıf hızlı şekilde büyüdü. Bu yılki iki oturumda da önemli olumlu çıktılardan biri olarak sunulabilir. Bundan sonrası için ne yapılabilir? Bu da gündeme gelecektir ama bu yılın olağanüstü şartlarından dolayı çok somut tedbirler konması açıkçası beklenmiyor çünkü önümüzdeki aylarda Çin'in ve dünyanın ekonomik şartları ne şekilde gelişecek henüz belli değil. Bundan sonrası için gelişen şartlara göre muhtemelen konan ekonomik hedefler tekrar tekrar revize edilecek. Diğer taraftan Çin hükümetinin, Çin'in ekonomik kalkınması, yoksulluğun azaltılması ve aynı zamanda Çin'in dünya ekonomisi içindeki hedeflerini takip noktasında son derece kararlı olduğunu görüyoruz. Toplantıların gerçekleştirilmesi bu konuda bir irade beyanıdır. Dolayısıyla buradan dünya ekonomisine de olumlu bir sinyal gönderilmiş oluyor."

"İKİ TOPLANTI" ULUSLARARASI BASIN TARAFINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın sunduğu Hükümet Çalışma Raporu'nu yorumlayan Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, raporda sadece Çin'e dönük hedeflerin değil aynı zamanda korona krizi ile mücadele noktasında sağlık krizinin ve arkasından gelen ekonomik krizin aşılmasının hem Çin hem dünyanın diğer ülkeleri için genel olarak küresel sağlık sistemi ve küresel ekonomi için önemli bir anlamı olduğunu vurguladı.

"Ortaya konan program Çin'in büyük çaplı salgınlarla mücadelede bunların getireceği ekonomik sıkıntıların aşılmasında ve aynı zamanda küresel sistemdeki krizlerin aşılmasında da büyük rol oynayacağını gösteriyor. Çin bu doğrultuda hazırlıklarını yürütüyor." ifadelerini kullanan Çolakoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"2020 yılının önemli önceliği hiç beklenmedik şekilde ortaya çıkan bu salgın, bu salgının aşılması ve dolayısıyla Çin'in bu sürece odaklandığını görüyoruz. Şu ana kadarki süreçte Çin'in sağlık alanındaki krizi başarılı biçimde aştığını görüyoruz. Şimdi ekonomik alana odaklanıldı özellikle yoksulluğun azaltılması dışında aynı zamanda işsizliğin bu dönemde artmaması, ekonominin yeniden canlandırılması ve 2020'nin mümkün olduğunca en az kayıpla kapatılması noktasında hedefler ortaya konuyor. Tabii Çin'in bu yönde geliştireceği politikalar dünyadaki sağlık sorunlarının aşılması hem de küresel ekonomisinin gelişimi açısından da oldukça önemli. Dolayısıyla bu yönüyle de uluslararası basın tarafından 'İki Toplantı' yakından takip ediliyor."

Haber: Tuğçe Akkaş