“İki Toplantı” sisteminde herkesin temsiliyet hakkı bulunuyor

“İki Toplantı” sisteminde herkesin temsiliyet hakkı bulunuyor

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin 3. Toplantısı ve 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 3.Toplantısı (ÇUHM), başkent Beijing'de devam ediyor. Bu yıl çok olağanüstü şartlarda gerçekleştirilen "İki Toplantı", dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang, cuma günü Hükümet Çalışma Raporu'nu sundu ve küresel çapta süren salgının ekonomi ile ticaret üzerinde büyük belirsizlikler yaratması nedeniyle Çin hükümetinin 2020 için ekonomik büyüme hedefi belirlemediğini açıkladı. Geçen yıl istikrarlı şekilde büyüyen Çin ekonomisi, bu yıl beklenmedik şekilde ortaya çıkan salgının aşılması sürecine odaklandı.

Gazeteci Erkin Öncan, Çin'de ekonominin yeniden canlandırılması için atılan adımları ve "İki Toplantı" sistemini CRI Türk Türkiye'ye değerlendirdi.

Erkin Öncan, "İki Toplantı"nın gerçekleştirilmesinin Çin'in koronavirüs ile mücadelesindeki başarılarının göstergelerinden biri olduğunu belirterek toplantılarda özellikle ulusal güvenlik düzenlemelerine ilişkin konuların ele alınmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e yönelik siyasi ajandasında Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang meselesinin uzun zamandır bulunduğunu vurgulayan Öncan, "Taiwan konusu çok uzun süredir gündemlerinde, Xinjiang'daki radikal örgütlenmelere ve radikal ayrılıkçılığa sahip çıkıldı. Geçen yaz Hong Kong olaylarında açıktan ayrılıkçılar lehine tavır aldılar, son olarak da koronavirüs gündemini Çin'e karşı bir argüman haline getirdiler." diye konuştu.

"KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ" ABD DIŞINDAN FİLİZLENEN BİR EKONOMİK KALKINMA HAMLESİ

Çin'in ulusal güvenliğe ilişkin aldığı kararlı duruşun anlamlı olduğunun altını çizen Erkin Öncan, Hong Kong'da yeni provokasyonlarla karşılaşılabileceğini ve ABD destekli ayrılıkçı gruplar tarafından kitlesel eylem çağrıları yapıldığını dile getirdi.

"Bu yılki toplantı koronavirüs nedeniyle ekonomik büyümeye yönelik tahmin yapmayı zorlaştırsa da Çin Başbakanı Li Keqiang'ın dediği gibi 2020 sonunda 'sıfır yoksulluk' hedefine ulaşma konusundaki kararlılık önemli." açıklamasını yapan gazeteci Erkin Öncan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin'in hâlihazırda bazı bölgelerinde üretime kademeli olarak geçildi. Burada asıl önemli olan, üretime dönülmesi konusunda daha önceden yapılan öngörülerin ve planların tutarlılığının görülmesi. Burada Çin yönetiminin hem salgını hem de salgın ekonomisi alanında planlarını büyük bir titizlikle yaptığı görülebiliyor. Dolayısıyla Li Keqiang'ın yaptığı 'sıfır yoksulluk' hedefi açıklamasının gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz. Konu yalnızca Çin ekonomisi değil, Li'nin de bahsettiği gibi küresel kriz tehlikesi dünya ekonomilerinin önündeki en büyük meydan okumalardan biri. Koronavirüs kaynaklı bir küresel kriz yalnızca bir ya da birkaç ülkeyi değil aslında dünyanın tamamını etkileyecek. Kimi yıkımlara veya fırsatlara yol açabilecek bir dönem başlayacak. ABD tarafından Çin'in eleştirildiği şey, beklenen küresel krize karşı Çin'in somut planlarının bulunması. Bunlardan en öne çıkan da 'Kuşak ve Yol İnisiyatifi'. Çünkü Çin'in 'Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne yaptığı vurguyu okuyacak olursak yeni ve ABD dışından filizlenen bir ekonomik kalkınma hamlesi. Bu ayrıca özellikle Türkiye gibi kapitalist sistemin zararlarını en çok yaşayan ülkelere çok olumlu anlamda yansıyacaktır. Bugün Türkiye ekonomisi ne yazık ki, dolarda yaşanan en küçük bir dalgalanma ile bozulabilir nitelikte. Çin'in de bir süredir karşılaştığı gibi siyasi sebeplerle ABD ile karşı karşıya gelindiği zaman Türkiye ABD tarafından ekonomik yaptırımlarla karşılaşıyor. Böyle bir ortamda Türkiye'nin yükselen Çin ekonomisi ve bunun yarattığı fırsatlar konusunda daha aktif davranması gerekiyor."

 "İKİ TOPLANTI" SİSTEMİNDE HERKESİN TEMSİLİYET HAKKI BULUNUYOR

 "İki Toplantı" sistemini de yorumlayan Öncan, "Bu sistem, Batı medyasının Çin'e yönelttiği tek parti yönetimi ve baskı rejimi vs. gibi suçlamalarla itibarsızlaştırmaya çalıştığı ülkede çok uzun yıllardır başarılı şekilde uygulanıyor. Üstelik bu sistem, Batı ülkelerinin parlamenter sistemlerinin aksine herkesin temsiliyet hakkının bulunduğu ve doğrudan katılıma açık bir sistem. Batıdaki ve ABD'deki gibi siyasi elitlerin yalnızca siyasi alanda önünün açık olduğu bir sistemden söz etmiyoruz. Aslında bu yöntemle sosyalist demokrasinin de kimi kademelerde başarılı bir şekilde uygulandığını görebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber: Tuğçe Akkaş