“İki Toplantı” 22 Mayıs'ta düzenlenecek

“İki Toplantı” 22 Mayıs'ta düzenlenecek

Çin'in siyasi takviminde, her yıl mart ayında düzenlenen "İki Toplantı" Covid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Ülkenin geleceğine yön verecek kararların alındığı toplantının bu yıl 22 Mayıs'ta düzenleneceği 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi'nin 17'inci Toplantısında duyuruldu.

Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu'nun başkanlık ettiği 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi'nin 17'inci toplantısına, daimi Komite'nin 123 üyesi direkt, 47'si ile video konferans yoluyla katıldı.

22 Mayıs'ta düzenlenme kararı alınan "İki Toplantı" gündemi hakkında detaylı bilgi verilmedi ancak toplantıda, "Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesinin Xi Jinping güçlü liderliği altında Covid-19 salgını önleme çalışmalarının istikrarlı bir şekilde devam edip iyileşme gösterdiği" vurgusu ülkede sosyal ve ekonomik açıdan toparlanma sürecinin hızla devam ettiğini ortaya koydu.

"İKİ TOPLANTI" NEDİR?

İki toplantı, Çin'in en yüksek yasama ve danışma organlarının yıllık toplantılarını ifade eden bir kavram. Bunlar, Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) yıllık toplantıları. Toplantılar, 1959 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 10. yılı münasebetiyle inşa edilen 10 yapıdan biri olan Büyük Halk Sarayı'nda gerçekleştiriliyor.

  • Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı

Çin'in en yüksek siyasi danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK), toplumun çeşitli kesimlerinden gelen 2 bin 158 üyeden oluşuyor. Bu üyeler, "memleket meseleleriyle" ilgili öneriler ortaya koyuyor ve bunları değerlendiriyor.

ÇHSDK'nın resmi yasama gücü bulunmuyor ancak bir çeşit "yumuşak güç" olarak, Çin siyaseti üzerinde etkisi giderek artıyor. ÇHSDK'nin varlığı, sıradan vatandaşın endişe ve beklentilerinin, hükümetin radarına girmesini sağlıyor. Kung-Fu yıldızı Jackie Chan, eski NBA yıldızı (yeni Basketbol Federasyonu Başkanı) Yao Ming gibi eğlence, spor, iş dünyasından tanınmış isimlerin yanı sıra, ÇKP haricindeki partilerin temsilcileri de bu mekanizma içinde yer alıyor. ÇKP ülkedeki diğer partilerin siyasi danışma sürecine katılımını sağlayarak çok tüm kesimlerin sorunlarını çözmeye odaklanıyor.

  • Ulusal Halk Meclisi

Çin'de nihai yasal otoriteye sahip en yüksek yasama organı konumundaki ÇUHM ise anayasa değişikliği ve kanunların düzenlenmesi görevlerini yürütüyor. Öte yandan kritik görevlerdeki devlet yetkililerin ve idari birim yöneticilerinin atamalarını yapıyor. ÇUHM, 2 bin 980 delegeden oluşuyor, bu delegelerin 742'si kadın, 468'i işçi ve çiftçi. Çin'deki 55 etnik grubu temsilen 438 delege de konferansa katılanlar arasında.

İki toplantı, Çin'in içeriden bir fotoğrafını görme imkânı sunuyor. Çin hükümetini bekleyen bazı temel ödevler, bu toplantılarda masaya yatırılıyor. Geçen dönemlerde ikili toplantının gündemini oluşturan konuların başında yoksulluğu ortadan kaldırmak, giderek artan eşitsizliği kontrol altına almak, çevre kirliliği, yapay zekâ, robot, nanoteknoloji gibi konular geliyordu. Fakat bu yıl Covid-19 pandemisinin farklı bir gündem oluşturacağı kesin.

TOPLANTI VİDEO KONFERANS İLE Mİ GERÇEKLEŞECEK?

Salgın ile başlayan video konferans yöntemi bu yıl devlet nezdindeki toplantıların çevrimiçi olarak gerçekleşmesini sağladı. Beijing'den alınan son bilgilere göre 2 bin 158 delegenin güvenlik ve sağlık kontrolleri altında Büyük Halk Sarayı'nda toplanacağı bildirildi. Ancak basın mensuplarının video konferans yolu ile toplantıyı izleme olasılığının yüksek olduğu kaydedildi.

Sağlık tedbirlerinin sıkı tutulacağı başkent Beijing'de bu yıl masaya yatırılması beklenen konular, halk sağlığı ve ulusal güvenlik hakkında düzenlemelere gidilmesi, ekonomiyi tekrar canlandırma adına atılacak adımlar, fikri mülkiyet hakları ve teknolojik yatırımlar, Pilot Serbest Ticaret Bölgelerine teşviklerin artırılması ve çevre koruma çalışmaları gibi ana başlıklar olarak tahmin ediliyor.

Derleyen: Mehmet Emre Öztürk