İddia var, kanıt yok!

İddia var, kanıt yok!

Koronavirüs salgınına müdahale etmekte geç kalan, ölümleri ve yeni vakaları önleyemeyen ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetimi suçlu arama derdinde. Amerikan makamlarının Çin'e yönelik suçlamaları sürüyor, ancak ortada herhangi bir kanıt yok.

New York'ta yaşayan akademisyen İlkay Zeytin Ererdem, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Güne Başlarken programında ABD'deki son gelişmeleri aktardı.

Akademisyen Ererdem, Amerikan Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Siber Güvenlik Bürosu'nun (CISA) 13 Mayıs Çarşamba günü ortak bir bildiri yayınlayarak Çin'i koronavirüs çalışmalarını çalma teşebbüsünde bulunmakla suçladıklarını belirtti. Ererdem, "Siber saldırı yapanların kimlikleri hakkında bir bilgi verilmediği gibi, bu işten sorumlu tutulanın Beijing olduğu sonucuna nasıl varıldığı da açıklanmadı." diye konuştu.

Ererdem, sözlerine şöyle devam etti:

"'Çin, Covid-19 üzerine araştırma yapan kurumları hedef alıyor' diye başlık atılan bildiri, web sitesi üzerinden kamu hizmeti duyurusu olarak yayınlandı. FBI ve CISA Kurumlarının ortak yayınladığı bu bildiri için Çin'in siber saldırı tehditlerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla yayınlanıyor açıklaması yapıldı. 'Çin bağlantılı siber aktörlerin ve daha önce karşılaşmadığımız birtakım veri toplayıcılarının çeşitli Amerikan kurumlarını hedef aldıklarını tespit ettik ve araştırmalarımız devam ediyor.' denildi. 'Koronavirüs çalışmaları yapan çeşitli Amerikan kurumlarına yasal olmayan yollarla sızma teşebbüsünde bulunan siber korsanların değerli verileri elde etmeye çalıştıkları gözlendi. Olası bilgi hırsızlığı, koronavirüsün etkin ve güvenli tedavi seçeneklerinin ortaya çıkarılmasını tehlikeye atıyor.' açıklaması yapıldı.

FBI VE CISA, koronavirüs alanında çalışma yapan kurumları özel siber güvenlik sağlamaları ve kendilerini maksimum düzeyde korumaları konusunda uyardı. Bildirinin sonuna 5 maddelik tavsiyeler bölümü ekledi. Özellikle sıra dışı hareket görülen kullanıcıların kimliklerinin tespiti ve erişimlerinin durdurulmasını istedi. 'Covid 19 çalışmaları ile ilgili basından kurumunuza yönelik ilgi artışı, siber saldırılara yol açacaktır.' denildi."

Wall Street Journal gazetesinin internet sitesinde yaralan bir haberde, "Çinli siber korsanların, koronavirüs aşı çalışmaları bilgilerine ulaşmak için Amerikan üniversitelerine, ilaç ve sağlık şirketlerine saldırdığını ve bu saldırının tıp bilimindeki gelişmeleri tehlikeye atabileceğini" yazdığı bilgisini paylaşan İlkay Zeytin Ererdem, Çin ile İran'ın 3 Ocak 2020 tarihinden beri koronavirüs üzerine çalışan Amerikan firmalarına ve enstitülerine karşı siber saldırı ile suçlandığını kaydetti.

Ererdem, sözlerini şöyle tamamladı:

"Amerika merkezli FireEye isimli siber güvenlik firmasının İstihbarat Analiz Direktörü 'Çin ile bu kriz ortaya çıkmadan çok önce Biyomedikal araştırma oluşumları saldırıların hedefindeydi. Pandemi sürecinde, İran ve Rusya'nın saldırılarına dair kanıtlar var ancak Çin yeni başlamış olabilir.' diye açıklama yaptı. Yetkililer, bu değerlendirmelerini hangi istihbarata dayandırdıklarını söylemediler. Değerlendirmelerinin temelini, son haftalarda toplanan bilgilere dayandırdıklarını söylemekle yetindiler. Çin'in iddia edilen siber saldırılara dâhil olduğuna dair herhangi bir kanıt sunulmadı. Sadece ileriki günlerde ek teknik bilgilerin verilebileceği söylendi."