“HSK'nın açıklaması çok isabetli ve yerinde”

“HSK'nın açıklaması çok isabetli ve yerinde”

Avukat Serkan Toper, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Av. Serkan Toper, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasının siyasetteki yerini konu alan "siyasi ayak" tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konu ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptığını dile getiren Serkan Toper, Devlet Bahçeli'nin coğrafyanın ve ülkenin problemleriyle alakalı nokta atışı tespitler yaptığını belirtti.

Bahçeli'nin 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşmesi durumunda ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanının kim olacağı konusunda çok isabetli bir değerlendirme yaptığını kaydeden Av. Toper, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra FETÖ ile alakalı adil, etkili ve hızlı bir yargılama süreci gerçekleştirdiğini vurguladı.

"FETÖ İLE MÜCADELEDE ZAAFİYET VAR DEMEK, MÜCADELEYİ ENGELLEMEK İSTEYENLERE HİZMET ETMEK OLUR"

FETÖ'ye karşı 95 bine yakın operasyon yapıldığı ve 235 bin insanın gözaltına alındığı bilgisini veren Av. Serkan Toper, Türkiye'nin bu süreci evrensel hukuk ilkelerini ihlal etmeden yürüttüğüne dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Dolayısıyla FETÖ ile mücadelede bir zafiyet var demek, bu mücadelenin sulandırılması anlamına gelir ve bu mücadelenin zaafa uğramasını isteyenlerin amaçlarına hizmet etmek olur. Bu noktada FETÖ'nün siyasi ve askeri ayağıyla ilgili çok etkili bir mücadele olduğunu belirtmek zorundayız ancak siyasi ayak ile ilgili birtakım eksikliklerin olduğunu görüyoruz. Sayın Bahçeli, FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmazsa bu işin, finans, bürokrasi ve askeri alanlarında da birtakım zaaflar oluşabileceğini gündeme getirdi ki bunun çok doğru ve isabetli bir tespit olduğunu düşünüyorum."

"HSK'NIN AÇIKLAMASI ÇOK İSABETLİ VE YERİNDE"

Yargı içinde FETÖ'ye karışmış insanların belirlenmesi sürecine de değinen Serkan Toper, şunları kaydetti:

"Darbe girişiminden sonra yargı içerisinde, tam rakamını bilmemekle beraber yaklaşık 4 bin hakim ve savcı görevlerinden ihraç edildiler. Türk devleti çok güçlü bir refleks ile görevden alınan 4 bin hakim ile savcının yerine yeni hakim ile savcılar koyarak FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele noktasında çok önemli hamleler yaptı. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) yapmış olduğu açıklamayı ben de okudum. HSK açıklamasında, hakimlik teminatı ile terörle mücadele arasında çok titiz bir denge kurulduğundan bahsetmiş. Çünkü hakimler vicdani kanaatleri ile verdikleri kararlardan sorumlu tutulamazlar. Biz buna hakimlik teminatı diyoruz. HSK, görevdeki hakim ve savcılarla ilgili gelen ihbarları çok titiz bir şekilde incelediklerini belirtti. Bu açıklamayı, çok isabetli ve yerinde gördüm."

"HSK, TÜRKİYE'NİN BU SİSLİ ORTAMI İÇERİSİNDE ÇOK GÜVENDİĞİM KURUMLARDAN BİRİ"

Av. Toper, eski Korgeneral Metin İyidil'in önce beraat ettirilip sonrasında hakkında tekrar tutuklama kararının çıkarılması hakkında ise, şunları söyledi:

"Mahkemenin vermiş olduğu bir müebbet hapis cezası bulunuyor. Tabii ki tüm şüphelilerin verilen kararlara karşı bir üst mahkemeye (istinaf mahkemesi) itiraz hakkı var. Bu kapsamda, istinaf mahkemesi bir değerlendirme yapıyor ve beraat kararı veriyor. HSK, Türkiye'nin bu sisli ortamı içerisinde çok güvendiğim kurumlardan biridir. Sanırım birtakım şüpheler oluştuğundan dolayı HSK, ilgili mahkeme heyeti ile alakalı bazı tasarruflarda bulundu. Başkan ve üyeler farklı yerlerde görevlendirildiler. Yargı, kamu vicdanını rahatsız etmeyen ve herhangi bir şaibeye yer vermeyen kararlar tesis etmek zorunda. HSK'nın mahkeme heyeti ile ilgili vermiş olduğu karar, birtakım şüpheler oluştuğunu gösteriyor. Normal şartlar altında bir hukuk devletinde hakim ya da savcının verdiği kararlar nedeniyle görevden el çektirilmesi maalesef hoş bir durum değil fakat Türkiye'nin FETÖ gibi çok tehlikeli bir örgüt ile mücadele ettiğini düşündüğümüzde bunların yaşanmasını normal karşılıyorum."