Güvenç Kurtar'dan CRI TÜRK'e Özel Açıklamalar

Güvenç Kurtar'dan CRI TÜRK'e Özel Açıklamalar

Hayri Hiçler: Milli takımla öyle bir 4 gün yaşadık ki, dağlar kadar farklı iki maç ve iki kadro. Ukrayna maçında aldığımız yenilgiyle yaşanan müthiş bir hayal kırıklığı ve grup lideri Hırvatistan'ı yenerek yaşadığımız taban tabana zıt bir sevinç. Bu ilk maçta taraftar daha kadrolar açıklandığında dudak bükmüştü. Bu kadar kötü bir futbol nasıl gerçekleşti. Lucescu kadar zeki bir adamın ilk maç kadrosunu bu şekilde sahaya sürüşü sizce neden?

Güvenç Kurtar: Ben de merak ediyorum neden olduğunu. Maçtan evvel kadro açıklandığında eyvah dedim. Beni teknik adam olarak bir kenara koyun, futbol severlerin de kafasında soru işareti bırakan bir kadroydu. Neticede de zaten mağlup olduk. Tabi hakemin skandal denecek iki kararı var. O goller olmasaydı ne olurdu bilemem. Hem mağlup oldunuz hem hakem hatası oldu, insanlar bakmıyor kötü futbol oynadığınıza, neticeye bakıyorlar.

Hayri Hiçler: Maç içinde hiçbir dakika inanç yok izleyende. Bu milli takım hiçbir şey yapamaz kanaatine vardıracak derecede kötüydü. Ruh ve mücadele yoktu.

Güvenç Kurtar: Çıkan kadroyla da paralel tabi bu hırs ve oyun anlayışı da. İlk çıkan kadroya baktığımızda; Şener, İsmail, Mehmet Topal, Serdar Aziz. Şener, sağ bek'te çok eksik savunma özellikleri olan bir futbolcu. Şener'in hocalarına sesleniyorum; bu çocuğa hiçbir şey öğretmediniz mi veya bu çocuğun kafası mı almıyor? Topa bakışı, pozisyon alışı, duruşu, hepsi yanlış. Bunu kabiliyeti bu kadarsa o zaman oynatmayacaksın. Fenerbahçe'de oynayan bir futbolcu, o çocukta da kabahat yok. Rakibin süratli oyuncularına ya topu kaptırmazsın ya da kaptırdıktan sonra pozisyon alışın vardır. Biz Pro Lisans'ta 20 teknik adamız. Bu duruş pozisyonu konusunda 20 kişiden 2 kişi ancak buna tedbir alacak şekilde duruş pozisyonunu kabul etti. Diğerleri aynı Şener'in durduğu gibi durulması gerektiğini söylediler. Bizde futbolcu topa bakıyor. Adam kaçıyor gidiyor. Halbuki kaçan adamla dönüp koşacaksın. Biz topa bakıyoruz, adam gidiyor ondan sonra arkasından koşuyoruz. Bu çok kötü bir alışkanlık; ama bugün çoğu futbolcuda var. Bunları çalıştırmak lazım. Lucescu, tahmin etmedi belki de böyle olacağını.

Hayri Hiçler: Ukrayna'da kalmış bir hocanın Türk futbolcuları takip etmesi elbette mümkün değil. Bu ilk kadroda birileri etkili olmuş olabilir mi? Yardımcılarının verdiği akıl mı acaba?

Güvenç Kurtar: Kamuoyundan, medyadan artık birileri bir şeyler söyledi galiba.

Hayri Hiçler: Sosyal medya tepkisi, taraftar tepkisi falan derken umumi arzu üzerine Oğuzhan oynadı. Ben meslek hayatımda ilk defa gördüm. Bir grup diyor ki, unuttu; bir grup diyor ki, tepkiler üzerine oyuna almak zorunda kaldı. Bu konuda ne dersiniz?

Güvenç Kurtar: Lucescu'nun sağa sola pek aldırış edeceğini pek düşünmüyorum. Tecrübeli bir teknik adam, inceledi, hataları gördü ki bu kadroyu çıkarttı. Maçta da hatalarını gördü ve Oğuzhan bana lazım dedi ve hatasından döndü. Bazılar var ya şaşırır, sudan çıkmış balığa döner. Tepkilerden sonra tecrübesiz teknik adamların kimyası bozulur. Çok erken, büyük takımlara gelen hocalarda gördüm; medyanın, taraftarın hatta yöneticilerin de bir saldırısı oluyor hoca şaşırıyor, saçmalamaya başlıyorlar. Lucescu'nun burada tecrübesi var tabi, kafasını bir yokladı rakip takıma baktı. Bundan sonra İzlanda maçının orta sahası daha çok koşacak ve daha çok mücadele edecektir.

Hayri Hiçler: Bir ay sonra İzlanda maçı, yer Eskişehir. Yine aynı seyirciye oynayacağız. Bu kadro oldu mu, taktik değişiklikler mi gerekecek?

Güvenç Kurtar: Sakatlıklar falan olmaz inşallah. Bence Arda, o zamana kadar biraz daha düzelir. İzlanda takımının orta sahası çok güçlü. Bize galibiyet lazım. Biz eğer orta sahada yine Nuri Şahin ve Oğuzhan ile çıkarsak yine eksik verebiliriz. Burada tek santrafor oynamak gerek, tek forvet başka santrafor başkadır. Hem gole doğru gidilir hem orta saha daha güçlü olur. Tabi golcü adamdan da vazgeçemez kimse. Burak'ı sonraya da saklayabiliriz. Belli bir saatten sonra riske girebilirsin.

Hayri Hiçler: Semih'in Fenerbahçe'de muhteşem bir dönemi vardı. Adı, nöbetçi golcüye çıkmıştı, İkinci yarıda oyuna girerdi. Fenerbahçe'de goller atardı, sonra milli takımın en kritik son dakika gollerine imza atmıştı. Şimdi Cenk'te de böyle bir hamle var. Şenol Güneş'te zaman zaman ilk 11'de oynatıyor ama zaman zaman kenardan soktuğunda hemen maçın sonucuna tesir eden bir golün sahibi oluyor. Milli takımda ilk 11'de başlaması mı, Burak-Cenk tercihi mi diyorsunuz yoksa her şeye rağmen Cenk'le mi diyorsunuz?

Güvenç Kurtar: Her şeye rağmen Cenk oynamalı. Şimdi bu gölü attıktan sonra motivasyonu da çok iyi. Şu an Cenk'i kestiğiniz zaman aynı motivasyonu veremez. Şu oyun ve gol bir sonraki 11'i zaten hakketmiştir. Yine aynı takım çıkabilir, galip takım bozulmaz derler.

Hayri Hiçler: Görünen puan tablosunda bakıyorum, Ukrayna ve Hırvatistan'ın Kosova maçları kâğıt üzerinde galibiyet olarak görünebilir. Bizim için her şey İzlanda'yı yenmeye bağlı, beraberlikte böyle bir ihtimal kalmıyor. Ukrayna, Hırvatistan maçında ne olur?

Güvenç Kurtar: Hakemler de çok önemli tabi ama; bana göre Rakitic'li bir Hırvatistan Ukrayna'yı yener.

Hayri Hiçler: Bu hafta ligde Galatasaray'ın olağanüstü çıkışı Antalya'da noktalanır mı?

Güvenç Kurtar: Antalyaspor iyi transferler yaptı son dönemde. Galatasaray'dan sezon başında çok umutsuzdum; ama transferlerden sonra taşlar yerine oturdu. Burada Galatasaray zorlanır ama; yine de maçı kazanabilir. Kazanırsa zaten, tamamdır.

Hayri Hiçler: Abdullah Avcı'nın Başakşehir'i, artık bıçak-kemik vaziyetine gelmiş Fenerbahçe karşısında. Ne görüyorsunuz?

Güvenç Kurtar: Yeni aldığı futbolcular oynayacak mı oynamayacak mı, form durumları nasıl bilmiyorum. Aykut Hocanın işinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe bir ay içerisinde zor toparlanır diye düşünüyorum. Fenerbahçe'nin zamana ihtiyacı var; ama zamanı var mı yok mu bilmiyorum. Bir iki maç daha kötü giderse taraftar da artık şampiyonluktan ümidi kesecek gibi görünüyor.

Hayri Hiçler: Dünya futbol piyasasına bomba gibi giren bir Çin var. Bazı ülkelerde sponsorluk yapıyor. En son Milan'ı satın aldı. Buradan Çin'e giden futbolcularımız oluyor. Ortada iyi ücretler var. Çin'in bu futbol atılımını nasıl yorumluyorsunuz?

Güvenç Kurtar: Bir futbol adamı olarak, iyi yönde şeyler yaptıklarını düşünüyorum. Gençliği futbola, spora kanalize ediyorlar. Doğru yoldalar. İleride, milli takım seviyesinde dünyada kendilerinden söz ettireceklerine inanıyorum. Başarılar dilerim.