“Güney Kore ve Çin arasındaki yakınlaşma devam edecek”

“Güney Kore ve Çin arasındaki yakınlaşma devam edecek”

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarke"n programına konuk oldu.

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, Çin-Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ilişkileri ve Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki "ticaret savaşları"nın dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kısa süre önce Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Güney Kore'yi ziyaret ettiği bilgisini veren Dr. Altay Atlı, ziyaretin önemine dikkat çekerek Wang Yi'nin yaklaşık 4 yıldan beri Güney Kore'yi ziyaret etmediğini belirtti.

Doğu Asya'nın iki büyük ekonomisine sahip Çin ve Güney Kore arasındaki buzların erimeye başladığını bildiren Dr. Atlı, iki ülke arasındaki soğukluk sürecinin ise, Güney Kore'nin ABD'den almış olduğu hava savunma sisteminden dolayı başladığını anımsattı.

"GÜNEY KORE'NİN ABD'DEN SAVUNMA SİSTEMİ ALMASINI ÇİN, KENDİNE KARŞI YAPILAN BİR HAMLE OLARAK GÖRDÜ"

Güney Kore'nin ABD'nin müttefiki olduğuna ve Güney Kore içerisinde yaklaşık 20 bin Amerikan askerinin bulunduğuna işaret eden Altay Atlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Güney Kore'nin ABD'den hava savunma sistemi alması, yeni bir açılım olarak değil, uzun süredir devam eden bir ittifakın tezahürü olarak görülebilir. Bu savunma sisteminin, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) tehdidine karşı alındığı ifade edildi. Kuzey Kore ile yapılan görüşmeler bir ileri bir geri gidiyor ve çok fazla mesafe katedilemiyor. Dolayısıyla Güney Kore'nin de kendini daha iyi koruması gerekli. Bu yüzden ABD'den bu savunma sistemini aldı ancak Çin, bu hamleyi ABD'nin Çin'e karşı yaptığı bir girişim olarak gördü. Ayrıca Güney Kore ve Çin'in coğrafi konumunu göz önünde bulundurursak, bu savunma sistemlerinin Çin'i de kapsadığını görebiliriz."

"GÜNEY KORE VE ÇİN ARASINDAKİ YAKINLAŞMA DEVAM EDECEK"

Çin'in bu hamleye karşılık olarak, Çin'den Güney Kore'ye gidecek olan turist gruplarına bazı kısıtlamalar getirdiğini bildiren Dr. Altay Atlı, bu durumun Güney Kore ekonomisine ciddi bir sorun teşkil ettiğini aktararak, sözlerine şunları ekledi:

"Şu anki durumda yavaş yavaş buzlar erimeye başlıyor. ABD'nin Asya'daki varlığı konusundaki gelişmelerden dolayı, Güney Kore ve Çin arasındaki yakınlaşmaların devam edeceğini düşünüyorum."

Çin ile ABD arasındaki "ticaret savaşları"nın devam ettiğini kaydeden Dr. Atlı, ticaret savaşlarının sadece ABD ve Çin'in ekonomileri değil, tüm dünya ekonomilerini etkilediğinin altını çizdi.

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, ABD'nin dolaylı olarak Güney Kore'den talepleri olduğu bilgisini paylaşarak, şu değerlendirmeleri yaptı:

"ABD Güney Kore'nin, Güney Kore'deki şirketlerin Huawei gibi Çinli şirketlerden ekipman parçası almasını engellemesini talep etti. Tabii bu da Güney Koreli firmalar açısından çok da kabul edilebilir bir durum değil."

"ABD, ASYA'DAKİ MÜTTEFİKLERİNİN GÜVENİNİ KIRDI"

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşlarından daha önemli bir durumun da ABD'nin Asyalı müttefikleri ile olan ilişkileri olduğunu vurgulayan Dr. Altay Aylı, ABD'nin başına Donald Trump geldiğinden bu yana sürekli olarak "önce Amerika" denildiğini dile getirerek, şunları akardı:

"Asya'daki ittifaklar sorgulanmaya başlandı. ABD yönetimi maliyet-getiri dengesine bakarak, bu işin getirisinin çok az, maliyetinin ise çok yüksek olduğunu belirterek, müttefiklerin katkılarını artırması gerektiğini söylüyor. İttifaklar güven üzerine kurulur fakat bu durumda güvenin zedelendiğini görebiliyoruz. Güney Kore ve Japonya ABD askerlerini kendi ülkelerinde barındırıyorlar. ABD'nin vermiş olduğu güvenlik desteğine güveniyorlar. Şu anki durumda bu ülkeler şunu sorguluyorlar; 'Böyle bir durumda ABD'ye gerçekten güvenebilir miyiz? Biz bir saldırıya maruz kalırsak ABD bizim yardımımıza koşacak mı?' Bütün bunlarla birlikte ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarını da göz önünde bulundurduğumuzda, bu konudaki soru işaretlerinin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi durumlar yüzünden de bu ülkeler, kendi savunma kapasitelerini artırmak için bazı girişimlerde bulunuyorlar."

ÇİN VE GÜNEY KORE ARASINDA ÖNEMLİ AÇILIMLAR OLACAK

Önümüzdeki dönemde ABD'de gerçekleştirilecek seçimlerin bölgedeki ilişkilerin gidişatına yapacağı etkiye de değinen Dr. Atlı, şu açıklamaları yaptı:

"Trump gider de yerine başka bir yönetim gelirse ne olacak? Bu durum ABD'nin Asya ile olan ilişki durumunu değiştirmez. Çünkü karşılıklı güven bir kere zedelendiği zaman, tekrar tesis etmek çok zor. Bütün bu gelişmeler ışığında Güney Kore gibi ekonomik anlamda Çin'e ciddi şekilde bağımlı olan bir ülkenin, Çin ile arasındaki ilişkileri güçlendirmek istemesi bence gayet normal. Devamı da gelecek gibi gözüküyor. Ay sonunda Çin'in başkenti Beijing'de yapılması planlanan, Çin-Japonya-Güney Kore üçlüsünün bulunduğu bir zirve var. Aynı zamanda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önümüzdeki yıl Kore'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bütün bunlar üst üste eklendiğinde, Çin ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğini, sadece ekonomi boyutunda kalmayan daha geniş bir çerçeve içerisinde açılımlar yapılacağını düşünebiliriz."