“Gelmiş geçmiş en kötü Türkiye Futbol Federasyonu”

“Gelmiş geçmiş en kötü Türkiye Futbol Federasyonu”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, futbolda 2019-2020 sezonu için küme düşmenin kaldırılması konusu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Mevcut Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) gelmiş geçmiş en kötü federasyon olduğunu iddia eden Üstün, "Sadece Süper Lig'den değil bütün liglerden küme düşmeyi kaldırdılar. Bununla da yetinmediler, Bölgesel Amatör Lig (BAL) gruplarında şampiyon olan ile aralarında en fazla 3 puan olan 9 takım 3. Lig'e yükseltildi. Bununla birlikte yeni yabancı kuralı ile ilgili de 1 yıllık ertelemenin olduğu açıklandı. Bu kararda TFF yönetimin nasıl bir kafa karışıklığı içinde yönetildiğinin bir göstergesi. Zira bu yabancı sınırlandırılması konusunda kulüplerin tahkime yaptıkları başvuru daha geçen hafta reddedilmişti. Geçen hafta reddettikleri bir kararı bugün kabul etmiş durumdalar." dedi.

Maç bittikten hatta üzerinden bayağı zaman geçtikten sonra kural değiştiren bir federasyonla baş başa olduklarını belirten Üstün, "21 takımlı lig demek 6 maçın fazladan oynanacağı demek. Kulüpler futbolcularla maç başı anlaşma yapıyor. Bu aradaki maliyet farklarını kim karşılayacak? Pandemi nedeniyle ligler geç bitti ve bu sezon da geç başlayacak. Daha önce ertelen Euro 2020, haziran ayında yapılacağı için sezonu yaz aylarına sarkıtma şansınız yok. Bu nedenle kabaca 9 ay boyunca 3 günde bir maç oynamak zorundasınız. Bu kadar kesintisiz ve kısa aralıklarla koca bir sezonu sığıştırmaya çalışmak gerçekten akıl alır gibi değil. Öte yandan yayıncı kuruluş konusunda da ciddi problemler yaşanacak." diye konuştu.

Alınan kararlar sonrası Türkiye'nin UEFA nezdinde çok ciddi sıkıntıya düşebileceğini söyleyen Üstün, "3 Temmuz sürecinde Türk basını alevli toplarla sürekli UEFA sopasından bahsediyordu, hiç gerçekleşmeyen. Bu sefer o UEFA sopası kafamıza gerçekten inebilir. Zira alınan kararlar sonrası ilginç açıklamalar geldi. Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, 'Malatyalı siyasiler bu iş için çalıştı. TFF'nin kararında yardımcı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve tüm Malatyalı siyasetçilerimize teşekkürler' diyerek UEFA sopasının fitilini yaktılar. Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı da 'Sayın Cumhurbaşkanımız, Değerli Spor Bakanımız' diye başlayan bir teşekkür silsilesinde bulundu. Alınan kararla ilgili belirtilen gerekçeler hiç inandırıcı değil. Dolayısıyla bu işin bir siyasi karar olduğu TFF dışında bir karar alındığı açık ve net. Kulüp başkanlarının açıklamalarını da bunun üstüne eklersek bu konunun FIFA ile UEFA'nın dikkatinden kaçmayacağını rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Önceki yıllarda FIFA, Yunanistan siyasetinin futbola çok karıştığı gerekçesiyle Yunanistan'ın üyeliğini askıya almıştı. FIFA ve UEFA bu tip konulara göz yuman kuruluşlar değil. Her ne kadar ben de onların çok problemli organizasyonlar olduğunu düşünsem de Türk futboluna gelecek olan her türlü darbe hepimize gelmiş olacaktır. Nihat Özdemir federasyonu ve ona bu kararı empoze edenler Türk futbolunun bundan sonra başına gelebilecek her türlü melanetten birebir sorumludurlar." değerlendirmesinde bulundu.