“Geldikleri gibi giderler” mesajı kime verildi?

“Geldikleri gibi giderler” mesajı kime verildi?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Doğu Akdeniz'de peş peşe sürpriz gelişmelerin yaşandığının altını çizen İsmet Özçelik, "Bugüne kadar perde gerisinde olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) birdenbire açıkça sahneye çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Temmuz 2019'da Temsilciler Meclisi ve Senato'da alınan kararlar doğrultusunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik uygulanan silah ambargosunu kaldırıldığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik silah ambargosunu 2021 mali yılı için kaldırdığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in yaptıkları telefon görüşmesinde, ABD-Güney Kıbrıs ilişkilerinin derinleştirilmesi konusunun ele aldıklarını belirtti. Daha sonra da Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ı 'ABD'nin Doğu Akdeniz'deki kilit ortağı' olarak nitelendirdi. Bu tanımla tabii ilginç Fırat'ın doğusundaki PKK-PYD terör örgütüne karşı da 'kara gücüm' tanımlaması yapan ABD'yi bildiğimiz için bu durum dikkat çekti. Yani ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosunun kaldırması Türkiye'ye karşı bir tavır olarak değerlendirildi. Bu gelişmeye Türkiye'nin tepkisi çok sert oldu. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 'ABD'nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde 1 Eylül'de açıkladığı karar Ada'daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır. Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.' denildi. Bu arada gelişmelerin Ada'daki dengelerin bozulmasına izin verilmeyeceği vurgulandı ve 'ABD'nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır' açıklaması yapıldı." ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz konusunda yapılan açıklamalar ve görüşme trafikleri hakkında da değerlendirmeler yapan Özçelik, "Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz üzerinde savaş jetleriyle incelemelerde bulundu ve buradan verdiği mesajda özellikle ABD ile Fransa'yı kastederek binlerce kilometreden gelip olaylara karışanlar için 'geldikleri gibi giderler.' dedi. Öte yandan, Erdoğan ile Merkel görüşmesi oldu ve Doğu Akdeniz'deki durumu ele aldılar. Bu arada NATO uzmanları da Macron'un tavrını eleştirmeye başladılar. Diğer yandan da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşmeler yapmak üzere mutabakata vardığını açıkladı. Bu da Doğu Akdeniz'deki tansiyonun düşürülmesi açısından son derece önemli bir gelişme olarak karşımıza çıktı." diye konuştu.