“Gebeye verilen glikoz oranı günlük yaşamda alınan şeker oranı ile zaten aynı”

“Gebeye verilen glikoz oranı günlük yaşamda alınan şeker oranı ile zaten aynı”

CRI Türk Türkiye'de her hafta yayınlanan "Doktorla Randevu" programının bu haftaki konuğu Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, gebelikte görülen diyabet ile ilgili bilgiler verdi.

Diyabetin sadece gebelikte görülebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Kafkaslı, "Gebelikte görülen diyabeti ikiye ayırıyoruz. Gebelik öncesinde var olan Tip 1 Diyabet ve insülinsiz Tip 2 Diyabet… Diğeri ise gebelik öncesinde var olmayan ya da fark edilmeyen diyabettir." dedi.

GEBELİK DİYABETİ NEDEN ÖNEMLİ?

Gebelikte annedeki mevcut kan şekerinin direkt olarak bebeğe geçtiğini dolayısıyla annenin kan şekerinin yüksek olması durumunda bebeğin de kan şekerinin yükseleceğini ifade eden Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, "Bebek doğduktan sonra anneden gelen yüksek glikoz kaynağı kesilir. Ancak insülin salgılanmaya devam eder. Bu gibi durumda kan şekeri düşüklüğü yaşanma riski yüksek." diye konuştu.  

35 YAŞINDAN SONRAKİ GRUP GEBELİK DİYABETİ İÇİN RİSKLİ!

Gebelik diyabeti için 35 yaşından sonraki ve obez olan aynı zamanda anne-babada diyabet olan gebelerin riskli grubu oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Kafkaslı, gebelik diyabetinde tanı koymak için önce açlık kan şekerine sonra geriye dönük 3 aylık HbA1C test sonucuna mutlaka bakılması gerektiğini, bunlarda bir sorun varsa tedbir alınmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Kafkaslı, "Herhangi bir şüphe yoksa riskli bir gebe değilse, gebeliğin 24-28. haftaları arasında şeker yükleme testi ile diyabetik gebe tanısını koyuyoruz. İki test var. Birincisi iki basamaklı test. Bu testte önce anne adayına 50 gr. glikoz içeren su veriliyor. Bu testin özelliği aç ve tok olmaya gerek kalmaksızın günün herhangi bir saatte yapılıyor olmasıdır. Sonuç, 140 mg ve üzeri ise o zaman ikinci teste geçmek gerekiyor. İkinci testte en az 8 saatlik açlık ve susuzluktan sonra önce açlık kan şekerine bakılıyor, normal ise 100 gr. glikozlu su içiliyor. Bu su içildikten 1, 2 ve 3 saat sonra yani toplam 4 kez kan şekeri için kan alınıyor. 4 değerden herhangi yüksek olan 2 değerin varlığında tanı konuluyor. Ama şimdi daha yaygın olan tek basamaklı test var. 8 saatlik açlık ve susuzluğu takiben açlık kan şekerine bakılıyor. Normal ise 75 gr. glikoz içeren su içiliyor. Su içiminden 1 ve 2 saat sonra yani toplam 3 kez kan şekerine bakılıyor. Bu sürede fazla hareket edilmesi ve sıvı dahil bir şey tüketilmesi istenmiyor. Bu değerlerden herhangi birinin yüksekliği halinde tanı konuyor." açıklamasında bulundu.

GEBELERE ŞEKER YÜKLEME TESTİ TARTIŞMALARI

Son günlerde tıp uzmanları arasında tartışmalara neden olan gebelere şeker yükleme testinin yapılmasının zararlı olup olmadığı konusunda da görüş bildiren Prof. Kafkaslı, "Temelde yüksek şekere karşıyız. Şeker, gebe olsun olmasın her birey için zararlı. Bunu çok net biliyoruz. Ama burada kullanılan 75 gr. şeker; bir dilim baklava, bir su bardağı meyve suyu, bir kare şeklinde çikolata, reçel, bal, meyve, bir kâse puding gibi besinlere eşittir. Bunları da bir birey zaten gebelikte olsun normal yaşantısında olsun zaten tüketiyor. Dolayısıyla herhangi bir zarar söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/4YCKs6PeTc8