Gazeteci Özçelik, Astana Zirvesi'ni değerlendirdi

Gazeteci Özçelik, Astana Zirvesi'ni değerlendirdi

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, dün gerçekleştirilen Astana Zirvesi'ne ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin pandemi nedeniyle video konferans yoluyla Astana Zirvesi'nde buluştuğunu hatırlatan İsmet Özçelik, "Toplantıda daha çok Suriye'nin içinde bulunduğu durum ve önümüzdeki dönemde Suriye'nin istikrarı için alınması gerekken önlemler ele alındı. Öne çıkan konuların başında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye'ye yönelik yaptırımları vardı. Toplantıda ABD'nin Suriye'ye yönelik Sezar Yasası yaptırımlarını eleştiren ve bunu 'ekonomik terörizm' olarak nitelendiren Ruhani, 'ABD, askeri baskılar ve terörist örgütler vasıtasıyla elde edemediğini ekonomik baskılarla ve Suriye halkını cezalandırarak elde edemeyecek.' diye konuştu. Putin ise 'Birleşmiş Milletler (BM) by-pass edilerek uygulanan yaptırımlar, sorunlara yenilerini ekliyor ve aynı zamanda hukuka aykırı. Yaptırımların Suriye üzerinde oluşturduğu baskıyı dikkate alarak çabalarımızı birleştirmeli ve Suriye'ye yardım edilmesini sağlayacak önlemler almalıyız.' dedi. Rusya, Türkiye ile İran'ın Suriye'deki durumun normalleşmesi konusunda pek çok şeyi gerçekleştirmeyi başardığını ve Suriye'de siyasi-diplomatik çözüm için gereken zeminin oluştuğunu kaydeden Putin, İdlib'deki tüm sorunların çözülmediğini ancak Rusya ile Türkiye'nin çabalarının hissedilir sonuçlar ortaya çıkardığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Astana formatındaki barış süreci, Suriye'de istikrar için önemli katkılar sağladığını ve bu toplantıda bu çabanın devam edeceğine inandığını söyledi. Erdoğan ayrıca Suriye'nin istikrara kavuşmasının önemine vurgu yaptı." ifadelerini kullandı.

Toplantı bitiminde ortak bildiri yayımlandığını kaydeden Özçelik, "3 devlet başkanının kabul ettiği bildiride daha çok Suriye'nin toprak bütünlüğü vurgusunun öne çıktığını görüyoruz. Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun da ele alındığı Zirve'de, bu bölgede güvenlik ile istikrarın ancak Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde sağlanabileceği vurgulandı. Suriye'ye ait olması gereken petrol gelirlerine hukuk dışı şekilde el konulmasına ve transfer edilmesine yönelik itirazlarını liderler ifade etti. Bu da Suriye'deki gelişmeler açısından son derce önemli. İdlib konusunda ise Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durumun da etraflıca gözden geçirildiği Zirve'de, İdlib'le ilgili bütün anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilerek sahadaki sükûnetin temininin gerekliliği vurgulandı. Bildiride mülteciler ile ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin Suriye'de ikamet ettikleri yerlere güvenli ve gönüllü geri dönüşlerini kolaylaştırma ihtiyacının ve bu kişilerin geri dönme ile desteklenme haklarının korunması konusu ele alındı. Bildirgede ayrıca işgal altındaki Golan Tepleri'nde uluslararası hukukun ve bölgesel barış ile güvenliği tehdit edildiği ısrarla vurgulandı." diye konuştu.