Gazeteci Mehmet Kıvanç: ABD'nin derdi Çin'i kuşatmak

Gazeteci Mehmet Kıvanç: ABD'nin derdi Çin'i kuşatmak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi'nin salı günü onayladığı Uygur yasa tasarısı Washington ve Beijing hattındaki mevcut gerilime bir yenisi daha ekledi. Tasarının ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması halinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki yönetici ve bölgede faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine yaptırım uygulanacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın sert sözlerle kınadığı ve yanıt vereceğini duyurduğu tasarının altında yatan nedenleri Ulusal Kanal Haber Müdürü Mehmet Kıvanç CRI Türk Türkiye için değerlendirdi. Kıvanç ABD'nin Çin'i kuşatma planına dikkat çekerek, tartışmanın Washington'ın iddiasının aksine insani değil siyasi olduğunun altını çizdi.

Amerika'nın Çin'in ilerleyişini durdurmak için "maksimum baskı" siyasetine döndüğünü ve elindeki tüm enstrümanları kullanmak istediğini vurgulayan Kıvanç "Son altı ay için Taiwan'la yapılan silah satış anlaşmaları, Trump'ın imzaladığı Hong Kong eylemcilerini kollayan yasa ve son olarak Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen Uygur tasarısı Washington'ın Çin'i kuşatma planının parçaları." diye konuştu.

ABD SOĞUK SAVAŞ GÜNLERİNE GERİ DÖNMEK Mİ İSTİYOR?

Amerika'nın sadece kendi yasa tasarıları ile değil aynı zamanda NATO gibi askeri ittifaklar üzerinden Çin'e dönük geniş bir cephe kurmak istediğini belirten Ulusal Kanal Haber Müdürü şunları kaydetti:

"ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kasım ayı başında Rusya ve Çin'i hedef gösterdikten sonra NATO'nun kapsamını genişletme çağrısı da özel bir anlam içeriyor. Nihayet NATO'un 70. Yılında Londra'da yapılan liderler zirvesinde NATO Genel Sekteri Stoltenberg, 'NATO geleneksel olarak önce Sovyetler sonra Rusya'ya odaklanmıştır. İlk kez Çin konusunda analizler yapıldı. Çin'den kaynaklanan sorunları değerlendirdik' dedi. Rusya'ya karşı Baltık Planı'nın da kabul edildiği zirvede işlevini Berlin duvarının yıkılmasıyla yitiren "komünizm hayaleti" yerine böylece Çin korkusu eklenmiş oldu."

AMERİKA BU SAVAŞTA YALNIZ

"Amerika'nın özel olarak Uygur meselesine yoğunlaşması büyük resme bakılınca anlaşılabilir." diyen Kıvanç, Beyaz Saray yönetiminin ticaret savaşında taviz kopartmak istediğini kaydetti. ABD'nin dünyaya çatışma ve savaş önermesine rağmen Çin'in ekonomik refahın paylaşılması üzerinde durduğunu belirten gazeteci şu ifadeleri kullandı:

"Beijing'den kalkan tren Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Anadolu topraklarından Avrupa'ya ulaşıyor. Türk ekonomisi yüzünü giderek Çin'e çeviriyor. Avrupa ülkeleri de ekonomik durgunluktan çıkmak için Çin ile anlaşmalar yaptı. Son bir yılda Çin lideri Xi Jinping'in Yunanistan ve İtalya ziyaretleri ABD'yi rahatsız etti. Washington yönetimi dünyanın Çin'e olan ilgisi azaltmayı amaçlıyor ancak ABD yürüttüğü çok boyutlu bu savaşta yalnızdır."

Haber: Gökhun Göçmen